Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Hormonski poremećaji

Čvorovi u štitnjači

Molim vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje. Imam 28 godina. Prilikom redovnog pregleda primijećena mi je povećana štitna žlijezda i smanjena razina hormona. Nakon nekog vremena javile su se manje smetnje tipa boli slabijeg intenziteta, grebanja i osjećaja knedle u grlu. Ultrazvučnim pregledom je primijećen čvor u jednom režnju i upućena sam na punktiranje istog. Citološki nalaz je bio uredan i nisu pronađene maligne stanice. Međutim, u zadnje vrijeme imam osjećaj iscrpljenosti, malaksalosti, razdražljivosti i smetnji sa koncentracijom te sam sklona depresiji. Ponovila sam ultrazvuk štitne žlijezde i nalaz je sljedeći: U desnom režnju, u njegovim centralnim dijelovima vidi cistično degenerirani nodus, koloid veličine 21 mm. u lijevom režnju dva sitna nodusa od kojih veći veličine 10 mm. Tiroidna žlijezda lagano uvećana, desni režanj veličine 40x21x19 a lijevi nešto manji. Hormone nisam vadila. Zanima me da li je normalna pojava još dva nodusa kojih prije nije bilo. Doktor nije preporučio terapiju već kontrolu svakih 6 mjeseci.

Važno je ponovo odrediti hormone štitnjače (T3, T4) i TSH, osobito što su jednom bili sniženi. Manje je vjerojatno da su se čvorovi u lijevom režnju pojavili naknadno, a vjerojatnije je da na prvoj ultrazvučnoj pretrazi nisu viđeni ili ih liječnik nije smatrao vrijednim spomena. Ukoliko TSH bude snižen bilo bi dobro učiniti i scintigram štitnjače da se provjeri eventualna pojačana aktivnost čvorova. Ako TSH bude uredan nema potrebe za terapijom, već su potrebne samo UZV-kontrole (jednom godišnje).

Dr. sc. Dražen Huić, dr. med., specijalist nuklearne medicine