Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Natečenost vjeđa i bolesni bubrezi

Moj dečko ima 28 godina i u posljednje vrijeme ima problema s očima. Budi se natečen, s vrećicama ispod očiju, kapci mu se zatvaruju, jedva drži oči otvorene, a ne radi se o propuhu, niti je spavao više od normalnog. Jučer su mu se pojavili smeđi "kolutovi" oko očiju. Osim toga, nedavno je imao bolove u predjelu bubrega. Nedavno je pio antibiotike zbog upale mokraćnih putova i koristi kapi za oči.

Natečenost lica i vjeđa nakon buđenja jedan je od mogućih simptoma povećane količine proteina u krvi kao posljedice slabijeg rada ili oštećenja funkcije bubrega. Povećana količina proteina "navlači" tekućinu koja se tijekom noći posebno nakuplja u rahlom vezivnom tkivu koje se nalazi oko očiju. U svakom slučaju potreban je kompletni oftalmološki pregled.

Dražen Grgić, dr. med., specijalist oftalmolog