Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Vozačka dozvola i kratkovidnost

Kratkovidna sam (-1,25), a uz to na lijevom oku imam protezu. Posao mi zahtijeva puno čitanja i rad na računalu, zanima me na koji način da si sačuvam vid desnog oka, preporučate li uporabu vitamina? Postoje li neke vježbe za oči? Može li mi stalno nošenje naočala, s obzirom da puno vremena provodim čitajući, a vidim dobro čitati i bez njih, pogoršati dioptriju? Znate li možda imam li pravo na vozačku dozvolu? Moja liječnica mi je rekla prilikom provjere širine vidnog polja da je sve u redu.

Čitanje i rad na kompjutoru ne mogu bitnije utjecati na pogoršanje vida vašeg kratkovidnog oka. Moguć je mali porast dioptrije ako to zaista radite neumjereno po 8 sati dnevno bez odmora. Napravite pauzu! Odmorite oko! Okrenite se od ekrana i zagledajte se u daljinu.Na taj način relaksirate cilijarni mišić u dubini oka koji je odgovoran za akomodaciju (izoštravanje slike). Naočale trebate nositi uvijek ako duže čitate, budući da se oko napreže da izoštri sliku. Imate pravo na vozačku dozvolu ako sa svojom dioptrijom postižete barem vidnu oštrinu 0,8 i imate urednu širinu vidnog polja. Ono na što svakako trebate obratiti pažnju su redovne kontrole desnog oka radi očuvanja istog. Rutinska kontrola 1-2x godišnje kod oftalmologa moja je preporuka.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog