Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Alergije i dišni sustav

Alergijski bronhitis i astma

Imam sina od 3 godine. Prije dva mjeseca bio je u bolnici zbog prehlade i otežanog disanja. Mjesecima sam u neizvjesnosti, prvo su mi rekli da ima brohitis, pa astmu zatim da je alergičan na kikiriki. Poslije teške muke i alergotestova ustanovili su da je alergičan na bjelanjak, kikiriki i najviše na kućnu prašinu... Ja sam u velikoj panici; često je bolestan, prehlađen, kiše i curi mu nos. Dajemo mu inhalator u početku dva puta dnevno, a sada jedanput.. Izolirala sam ga, ne idem u mjesta gdje se puši.

Alergijski bronhitis i astma vrlo su čest problem djece ove dobi, mogu se držati pod kontrolom lijekovima (mislim da su to upravo i napravili uvođenjem inhalacijske terapije) i u velike većine djece spontano nestaju do školske dobi. Nema potrebe za totalnom izolacijom, možda još godinu ili dvije treba izbjegavati vrtić, a dokle god problemi traju treba smanjiti izloženost svemu što može iritirati dišne puteve djeteta. Zbog opisanih smetnji nema razloga upadati u paniku.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med., specijalist pedijatar