Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Uveitis posterior

Ja sam iz Skoplja i imam sljedeći problem. Imam posterior uveitis, cataracta complicata na oba oka. Prije 6 mjeseci sam operirao kataraktu na desnom oku klasičnom metodom i sve je izašlo ok. Prije dva mjeseca operirao sam kataraktu na lijevom oku i javili su se problemi, taman se oko stabiliziralo nakon mjesec dana kada su mi se odjednom javile mrlje u vidu kao velika točka koja me prati paralelno s tim okom. Kirurg koji me operirao mi je rekao da se javila upala na stražnjem dijelu oka. Dali su mi depo injekciju. Međutim, već nekoliko dana nema poboljšanja. Molim vas da mi odgovorite hoće li se mrlje izgubiti kada upala prođe te što je najbolje u mojem slučaju s obzirom na to da je uveitis nepoznatog porijekla. Sve sam ispitao, sve je ok ali ovo je autoimuno kod mene - barem tako doktori kažu. Kako da se zaštitim da svoj vid sačuvam bar ovakav kakav je sad, da se ne pogoršava. Postoji li neka terapije koja je dugotrajna ili neke injekcije koji se daju na duži rok? Ponavljam da želim samo sačuvati nivo oštrine vidljivosti kao što je sada, da ne ide na lošije. Čuo sam za neke injekcije.

Vjerujem da ste uveitis imali i ranije, nakon čega se javila komplicirana siva mrena kao posljedica dugotrajne upale i liječenja kortikosteroidima. Tu se zaista radi o kompliciranoj katarakti, jer su potrebne mjere predostrožnosti prije operacije, a da se upala ne bi razbuktala, nakon operacije mrene. Operacija je uvijek provokacijski faktor za upalu toga tipa. Trebalo je prije operacije 3-4 tjedna koristiti kortizonsku terapiju u tabletama, a nakon operacije takvu terapiju nastaviti kroz sljedeća 2 mjeseca. Ne znam da li ste Vi takvu terapiju dobivali. U svakom slučaju, liječenje treba pokušati kortizonskom terapijom, a ako oko ne reagira, mogu se primijeniti imunosupresivi i citostatici. Mutnine se nekad ne povuku ni poslije izlječenja bolesti, već ostaju u manjem dijelu trajno. Na njih se pacijent ipak navikne, pa mu toliko ne smetaju. Preporučam Vam da u Skoplju nađete oftalmologa koji se bavi liječenjem uveitisa i da pod njegovom kontrolom privedete upalu kraju. Upala se ne mora više nikada javiti, ali na žalost i može.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog