Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Loše nove naočale?

Prije otprilike mjesec dana ustanovljen mi je astigmatizam na oba oka: O. D. -1.5 cyl -1.25 ax 85 O. S. - 1.75 cyl -1.0 ax 85 Prethodno sam nosila dioptriju - 2.25 na oba oka bez cilindara. I sve bi to bilo u redu da ja s novim naočalama vidim jasnu sliku tj. kao da je dioptrija premala ili se bar tako čini. Bila sam ponovo kod doktorice, ali ona kaže da je potreban period adaptacije. Nosim naočale skoro mjesec dana i nema nikakvih poboljšanja.

Ako ste s ranijim naočalama dobro vidjeli, a sada ne vidite, znači da su nove naočale pogrešno određene. Mjesec dana je dovoljan period da se oko adaptira na novu dioptriju. Što se tiče astigmatizma koji navodite, moguće je da je postojao i prije, ali nije bio korigiran ili se rastom očne jabučice, situacija dijelom promijenila. Ako niste zadovoljni svojim vidom, potražite drugo mišljenje, možete i u našoj Poliklinici.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog