Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Mišićno-koštani sustav

Degeneracija kralježnice

Imam 40 godina. Prije 3 godine operirao sam mediokarpalne kanale. Sada su mi se simptomi opet vratili (ruke trnu i natiču). Reumatolog je posumnjao na reumatski artritis. Nalazi KS-a su u redu osim mokraćne kiseline (426). Svi ostali nalazi su u redu (AST, LATEX RF, LATEX CRP i WAALER ROSE negativni). Proteini su u redu osim beta proteina koji iznose 13,6. Nalaz MR-a vratne kralježnice je sljedeći: Vidljiva je reducirana fiziološka lordoza s održanom interkorporalnom linijom. Uz intervertrebralni prostor C2/C3 koje odgovara žarišnoj masnoj degeneraciji. Ostali su trupovi normalnih intenziteta signala. Visine trupova kralježaka su uredne. I.v. diskovi segmenta C3-C7 difuzno su nešto uži no normalnih su intenziteta signala. U segmentu C3/C4 vidljiv je dorzalni subligamentarni bulging intervertrebralnog diska s redukcijom epiduralnog prostora za oko 2 mm koja je vidljiva u medijalnom dijelu te desno paramedijano. Desni neuralni foramen blago je reduciran tkivom diska. U segmentu C4-C7 vrlo diskretan bulging intervertrebralnih diskova koja blago reducira prednji epiduralni prostor, bez signifikantne redukcije spinalnog kanala. Napominje se blago suženje desnog neuralnog foramena u segmentu C5/C6, te lijevog neuralnog foramena u segmentu C6/C7. U segmentima C7-Th2 nisu zamijećene patološke promjene. Učinjeni su slojevi kroz razinu atlantoaksijalnog zgloba te je vidljivo održan zglobni prostor, bez patološkog signala u zglobnim tijelima, a i u istim je razinama vidljiv normalno širok spinalni kanal. Na kralježničkoj moždini nisu zamjetne patološke promjene u intenzitetu signala, kraniocervikalni prijelaz je u granicama normale. Budući da se moj reumatolog razbolio molim Vaše mišljenje.

Nalaz MR-a vratne kralježnice ukazuje na degenerativne promjene u području vrata, a simptomi koje navodite su očito vezani uz to. Operacijom karpalnih kanala ste riješili samo mali dio simptoma u području šaka, a preostali dio je vezan uz degenerativne promjene vratne kralježnice. U nalazima navodite povišenu mokraćnu kiselinu, što treba pratiti i, ovisno o razini, uvesti alopurinol u terapiju. Za Vaše navedene tegobe potrebna je fizikalna terapija prema programu za CB-sindrom. U slučaju jačih tegoba može se konzultirati neurokirurg, iako prema sadašnjem nalazu nema indikacije za operaciju.

Prim. mr. sc. Porin Perić, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog