Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Puknuo kondom usred ciklusa

Meni i partneru je pukao kondom, a u to sam vrijeme bila na pola ciklusa. Je li moguće da sam zatrudnjela? Naime, imam osjećaj da ću dobiti mjesečnicu, ali neki kažu da je moguće i na početku trudnoće dobiti mengu.

Ako se žena nalazi u periovulacijskom razdoblju, odnosno u plodnim danima, a tijekom odnosa pukne kondom, postoji velika šansa da dođe do trudnoće. U takvim slučajevima u svrhu prevencije neplanirane trudnoće se preporučuje tzv. hitna ili postkoitalna kontracepcija. Menstruaciju ne možete dobiti ako ste trudni, ali se u početnoj trudnoći često javljaju tzv. implantacijska krvarenja ili oskudna krvarenja kao znak prijetećeg pobačaja. Ako dobijete krvarenje u dane očekivane menstruacije i ona je uobičajena po obilnosti ne trebate se brinuti. Ako Vam menstruacija kasni dan-dva, kupite si u ljekarni neki od testova za dokazivanje trudnoće iz urina. Današnji testovi na trudnoću su vrlo pouzdani i pozitivni na trudnoću ako se učine već dan-dva po izostanku menstruacije.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije