Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Mišićno-koštani sustav

Križobolja u mladosti

Prije 3-4 godine počela sam osjećati bol u lumbalnom dijelu kralježnice, kada dugo hodam boli me, budim se s grčevima u donjem dijelu kralježnice i obavezno se moram razgibati ali onda se bol samo umanji. Bila sam na rendgenu kralježnice (prije godinu dana) i u nalazu piše da su mi 1. i 5. kralježak suženi, te da imam početno zakrivljenje na S1. S vremenom sam primijetila da me počinje boljeti lijevi kuk, osjetim ga kod nezgodnog stajanja, kada se ustajem a sjedila sam i u dosta čestim situacijama. Čak sam primijetila da mi lijeva strana tijela (struk) kao da je malo izbočenija. Imam 24 godine, dizala sam dosta teške stvari kroz mladost s tim da nisam znala pravilno držanje. Doduše imam i viška kilograma i nisam baš aktivna u sportu. Krenula sam na vježbe koje vodi fizioterapeut, idem tek mjesec i pol ali osjetim možda male pomake s lumbalnim dijelom ali kuk još uvijek boli možda čak i malo više ga osjećam. Malo me strah što se to događa s mojim tijelom, možda sam si neke stvari umislila jer sam počela dosta čitati o tome ali ipak nalaz rtg-a kaže svoje. Čak mi je doktorica opće prakse tada rekla "još si mlada, dobro ovo je suženo, nije to još za operaciju", a znam starije ljude koji su bili na operaciji kralježnice i ne mogu se baš pohvaliti da im je bolje. Inače sam student ekonomije, puno sjedim i ležim dok učim ali posao će biti vezan uz sjedenje, molim Vas da mi predložite bilo što jer me uistinu već strah.

S obzirom na vašu životnu dob (24 godine) treba isključiti da se možda ne radi o početku upalne bolesti kralježnice. Vrlo je važno kada se simptomi pojavljuju. Ukoliko su Vaše smetnje izraženije u mirovanju ili po noći uz osjećaj jutarnje ukočenosti ili ukočenosti nakon mirovanja, a čini mi se da ima i takvih simptoma potrebno je učiniti sljedeće: RTG zdjelice s posebnim osvrtom na analizu sakrolijakalnih zlgobova, učiniti jednu genetsku pretragu ili genetski biljeg: HLA-tipizaciju lokusa A i B, te otići na pregled reumatologu koji će Vas pregledati i reći ima li elemenata za upalnu bolest kralježnice. Vi ste premladi za takve tegobe s kralježnicom. Operacija je najčešće zadnji izbor kod obične mehaničke križobolje, tako da o tome sada ne treba razmišljati. Definitivno mišljenje mogu vam dati nakon uvida u RTG zdjelice i HLA-tipizacije.

Prim. mr. sc. Porin Perić, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog