Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Veličina lateralne komore

U 27. tjednu trudnoće sam. Doktor mi je rekao da je veličina lateralne komore bebi 9 mm, i da je to na granici normalne veličine. Zanimaju me točne granicne vrijednosti i što su uopće posljedice proširene komore. U kojoj mjeri komora moje bebe odstupa od granicnih normalne vrijednosti ili je jos uvijek u granicama normalnog?

Prema dostupnim podacima iz literature, koje uključuju velik broj prospektivnih i retrospektivnih studija, prosječna širina lateralne moždane komore iznosi između 6 i 7 mm i ne mijenja se značajno od 20. tjedna trudnoće do termina. Gornja normalna vrijednost iznosi 10 mm. Stoga Vam preporučujem samo daljnje redovite ultrazvučne kontrole Vašeg djeteta.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije