Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Veličina ploda

Poštovani, sada sam u 32.tj.trudnoće(31+1), a od početka trudnoće sam na održavanju radi krvarenja iz decidualnog polipa na cerviksu koji je bio dosegao veličinu do introitusa vagine, no na zadnjoj kontroli u 31.tj. konačno ga više nema. U 7.tj. trudnoće otkriven je miom na peteljci desno s ishodištem na stražnjoj stijenci uterusa koji je dosegao promjer od 68mm(mjereno na CD UZV u 23.tj. trudnoće). Na zadnjoj redovitoj kontroli (30+5 tj) izmjerena je veličina ploda BPD 8.26=33;FAC 25.9=30+1, FL 6.39=32.6 te procijenjena masa djeteta 1774g.(inače sam započela trudnoću sa 110kg, a dosad sam primila 4kg). Radi graničnih vrijednosti krvnog tlaka od max 140/90 kod liječnika, a uz uredne vrijednosti u kućnim uvjetima(normalne do blaže hipotenzivne vrijednosti) sam pod kontrolom nefrologa. Radi cistično promijenjene posteljice u 23. tj. učinjena je i kompletna trasfuziološka i imunološka obrada koja je bila uredna. Planiran je kontrolni CD UZV u 33.tj, a preporučen je i OGTT. Zanima me jesu li ove vrijednosti veličine ploda zabrinjavajuće(jer je liječnica rekla kako su dužina nogu i promjer glave veći više od 2 tj od trajanja trudnoće, a i za promjer trbuha se očekuje da je veličinom 1 tj ispod trajanja trudnoće, a u mom slučaju odgovara trudnoći)? Također me zanima dovršetak poroda-rečeno mije da ovaj miom na peteljci nije indikacija za sekciju, ali da ga je nužno pratiti nakon poroda te u slučaju da se ne smanji ili da nekrotizira tada je nužan op zahvat. No u tom slučaju imala bih malu bebu koju bih dojila i ne sviđa mi se pomisao na prekid istoga radi ev. op. zahvata, te me zanima je li prilikom sekcije moguće obaviti i op. uklanjanje navedenog mioma? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Procijenjena težina djeteta je nešto viša od prosjeka za Vašu gestacijsku dob, ali to nikako nije razlog za zabrinutost, pogotovo ako je količina plodove vode uredna, što pretpostavljam da kod Vas jest. Apsolutno se slažem da je potrebno učiniti OGTT i nastaviti nadzirati ultrazvukom rast ploda i, eventualno, mioma. Miom na peteljci najčešće ne predstavlja zapreku vaginalnom porodu i moguće ga je jednostavno odstraniti tijekom (eventualnog) carskog reza. Rodite li vaginalno, svakako ponovite ultrazvučni pregled 6 tjedana nakon poroda.

Držislav Kalafatić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije