Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Multipla skleroza

MS i cijepljenje protiv gripe

U lipnju mi je dijagnosticirana multipla skleroza (MR pozitivna, likvor pozitivan, trnci u torakalnom dijelu, vršcima prstiju, manje motoričke smetnje pri hodu). Preventivno primam interferon beta-1a (3x tjedno) te su simptomi u međuvremenu posve nestali. Preporučujete li cijepljenje protiv gripe? Imam 33 godine.

Možete se cijepiti protiv gripe. Dapače, dozvoljena su sva cjepiva u kojima se koristi mrtva vakcina. Ne preporuča se cjepivo s živim ali oslabljenim uzročnikom. Dakle cijepljenje protiv gripe je dozvoljeno.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med., specijalist neurolog