Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Srce i krvne žile

MSCT-koronarografija

Imam 45 godina, nepušač sam. Preporukom internista napravio sam scintigrafiju miokarda. U nalazu mi piše "prisutni znaci manje ishemije miokarda". Ehokardiografski nalaz srca je normalan.Koja je preporuka za daljnje pretrage i liječenje? Je li potrebno učiniti koronarografiju i može li se MSCT-koronarografijom postaviti zadovoljavajuća dijagnoza? Molim vas i da mi kažete koje ustanove u Hrvatskoj vrše MSCT-koronarografiju.

Ako se na scintigrafiji miokarda opišu znaci ishemije miokarda, to upućuje na moguće postojanje koronarne bolesti. Nastavak obrade ovisi o čimbenicima rizika koje imate (obiteljsko nasljeđe, povišeni krvni tlak, pušenje, debljine, stres, šećerna bolest) te o testu opterećenja i o procjeni vašeg kardiologa. U slučaju graničnog testa opterećenja i bez značajnih čimbenika rizika radi potpunog isključenja koronarne bolesti može se učiniti MSCT-koronarografija koja se može učiniti na uputnicu od nadležnog liječnika. U slučaju da se prilikom testa opterećenja verificira jasna ishemija miokarda uz značajne čimbenike rizika za razvoj kardiovaskularnih bolest tada je potrebno učiniti invazivnu kardiološku obradu. Smatram da bi bilo najbolje učiniti pregled kardiologa s dosadašnjim nalazima koji će onda procijeniti ima li uopće potrebe za danjom obradom i ako da koja bi metoda vizualizacije koronarnih arterija bila optimalna za Vas.

Mr. sc. Jasna Čerkez Habek, dr. med., specijalist internist