ADALIMUMAB - potpuno humanizirano monoklonsko protutijelo usmjereno protiv TNF-α dobiveno genetskim inženjeringom. Ubraja se u skupinu bioloških lijekova za liječenje reumatoidnog artritisa, psorijatičnog artitisa (ali i kožne psorijaze), ankilozantnog spondilitisa. Učinak se temelji na blokiranju učinaka citokina TNF-α. Primjenjuje se ambulantno u obliku potkožnih injekcija svaka 2 tjedna.
AKROMEGALIJA (gr. akron - ud + megas - velik) - bolest odraslih osoba nastala zbog pojačanog izlučivanja hormona rasta. Bolest je karakterizirana povećanjem različitih dijelova skeleta, a napose distalnih djelova kao što su nos, uši, čeljust i prsti. Na zglobovima nastaje sekundarni osteoartritis. Komplikacije pojačanog izlučivanja hormona rasta uključuju poremećaj metabolizma glukoze (pituitarni dijabetes), opstrukciju dišnih puteva, povišenje krvnog tlaka, bolest srca (kardiomiopatija) te poremećaj metabolizma kalcija i kostiju.
AKROMIOPLASTIKA (gr. acron - ud + omos - rame) - kirurško odstranjenje koštanog izdanka lopatice u području ramena da bi se smanjio mehanički pritisak na mišiće rotatorne mažete. Operacijski zahvat se naziva i prednja akromioplastika.
ALBERG-SCHÖNBERGOVA BOLEST - vidi osteopetroza
ANKILOZA (lat. ankylosis) - pojam koji označava ukočenje zgloba u određenom položaju zbog patološkog procesa u zglobu ili tkivu oko zgloba. Ankilotičan zglob je nepokretan. Uzrok ankiloze može biti ozljeda ili upala. Bez obzira na uzrok ankiloza se liječi uglavnom operativno. Postoji i terapijska ankiloza kada se operativno ukočuje zglob u određenom položaju jer je procijenjeno da bi daljnjim pokretanjem zgloba nastalo još veće oštećenje (vidi artrodeza).
ANKILOZANTNI SPONDILITIS (lat. spondylitis ankylosans; sinonim je Bechterewljeva bolest) - upalna reumatska bolest obilježena križoboljom zbog zahvaćanja sakroilijačnih zglobova i kralježnice. Napredovanjem bolesti smanjuje se pokretljivost kralježnice, bolesnik teško ustaje i teško se razgibava. Rjeđe su zahvaćeni drugi zglobovi. Ponekad su prisutna očitovanja bolesti izvan lokomotornog sustava - upale očiju (konjunktivitis i iridociklitis) te promjene na srčanim zaliscima. Za razliku od svih drugih upalnih reumatskih bolesti, od ankilozantnog spondilitisa pretežno boluju muškarci. Postoji obiteljska sklonost obolijevanju, a genetski temelj za to čini vjerojatno nasljeđivanje antigena HLA B 27 od jednog od roditelja. Liječenje se provodi primjenom nesteroidnih antireumatika, sulfasalazina, ponekad glukokortikoida te u novije vrijeme bioloških lijekova. Glavna je terapijska mjera još uvijek provođenje postupaka fizikalne terapije kojima se nastoji održati što je moguće bolja funkcionalna sposobnost lokomotornog sustava.
ANTIMALARIK - lijek koji se koristi za liječenje malarije. Antimalarici su u reumatologiji našli primjenu u liječenju nekih upalnih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, sustavni eritemski lupus). Antimalarici se ubrajaju u skupinu temeljnih antireumatika (tzv. lijekovi koji modificiraju tijek bolesti, engl. skraćenica DMARD). U Hrvatskoj je registriran klorokin, a u inozemstvu se uz klorokin može koristiti i hidroksiklorokin.
ANTITIJELO - vidi protutijelo
APLAZIJA - pojam koji označava izostanak razvoja određenog organa ili tkiva.
ARTRALGIJA (lat. arthralgia; hrv. zgobobolja) - termin na latinskom koji označava svaku bol u zglobu bez obzira na mogući uzrok bola (ozljeda, upala ili slično).
ARTRITIS (lat. arthritis) - upala zgloba. Upaljeni zglob je otečen, bolan, topao, nerijetko pokriven crvenom kožom, a obilno mu je narušena funkcija. Uzroci upale zgloba različiti su i brojni. Upalne promjene zglobova mogu biti uzrokovane autoimunim zbivanjem u organizmu kao što je to slučaj u najpoznatijem od svih artritisa - reumatoidnom artritisu. Upalne promjene zglobova mogu se naći u bolesnika s psorijazom (psorijatični artritis), nakon raznih urogenitalnih infekcija (reaktivni artritis), u reumatskoj vrućici, u bolesnika sa sustavnim bolestima vezivnog tkiva (kolagenozama), ulozima-gihtu (urički artritis) kao i u brojnim drugim bolestima. Pojam monoartritis označava upalu samo jednog zgloba, pojam oligoartritis upalu nekoliko zglobova (obično 2-5), a poliartritis upalu više zglobova.
ARTROCENTEZA (lat. arthrocentesis) - punkcija zgloba koja može biti dijagnostičke naravi (dobivanje uzoraka za mikrobiološku, citološku i biokemijsku analizu) ili terapijske naravi (evakuacija izljeva, primjena lijeka).
ARTRODEZA (lat. arthrodesis, izvorno kombinacija grčkih riječi arthron - zglob i desis - vezivanje) - ukočenje zgloba u određenom položaju operativnim/kirurškim putem. Ovaj se terapijski postupak koristi da bi se spriječilo daljnje oštećivanje upalno ili degenerativno promijenjenog bolesnog zgloba gibanjem. Artodeza se sve rjeđe koristi s obzirom na činjenicu da medicina danas raspolaže većim izborom terapijskih postupaka, a to se u prvom redu odnosi na zamjenu zgloba protezom.
ARTROPATIJA (lat. arthropathia; riječ nastala kombinacijom grčkih riječi arthron - zglob i pathos -bolest) označava bolest zglobova, odnosno tegobe sa zglobovima. Pojmom artropatija se ne objašnjava o kakvoj je vrsti promjena riječ (ne upućuje na uzrok tegoba). Ovaj se pojam najčešće koristi tijekom dijagnostičkog postupka kao radna dijagnoza.
ARTROPLASTIKA - postupak zamjene bolesnog zgloba novim umjetnim zglobom odnosno zglobnom protezom koja nadomješta bolesni zglob u strukturnom i u funkcijskom pogledu. Artroplastika (odnosno proteza) može biti totalna (popularna skraćenica TEP - totalna endoproteza) kad se mijenjaju oba dijela zgloba (čašica i glavica) ili parcijalna (popularna skraćenica PEP - parcijalna endoproteza) kad se mijenja samo jedan dio.
ARTROSKOP - endoskopski instrument kojim se pregledava unutrašnjost zgloba; uz dijagnostičke postupke artroskopom je moguće izvesti terapijske zahvate (operacije).
ARTROSKOPIJA - endoskopska metoda za pregled unutrašnjosti zgloba primjenom aparata - artroskopa. Artroskopski zahvati mogu biti izvedeni u dijagnostičke (radi ustanovljavanja dijagnoze) ili terapijske svrhe.
ARTROZA (lat. arthrosis) - degenerativna bolest zglobova. U suvremenoj literaturi sve češće se koristi pojam osteoartritis (vidi).