Urednik: doc.dr.sc. Ivan Bielen, prim.dr.med.
Epilepsija je vrlo učestala bolest i zahvaća otprilike 1% populacije.
Učestalost dijagnoze epilepsije u žena nije veća nego u muškaraca. Smatra se naime da je spolna raspodjela 50:50.
Usprkos činjenici da ne postoji poseban tip epilepsije koji je češći ili po svojoj kliničkoj pojavnosti drugačiji u žena nego u muškaraca, žene koje boluju od epilepsije ipak su specifična populacija. Naime, tijekom života u žena dolazi do daleko izrazitijih oscilacija u hormonalnom statusu nego što se to događa u muškaraca, a to je svakako važan čimbenik razvoja i tijeka bolesti.
Fiziološke hormonske promjene u žena u plodnoj (fertilnoj) dobi zbivaju se svaki mjesec u okviru menstruacijskog ciklusa, tako da u nekih bolesnica imaju utjecaja na tijek bolesti. Menarhe (prva mjesečnica), trudnoća, porod, menopauza također su razdoblja tijekom kojih dolazi do promjena u hormonalnom statusu što isto može utjecati na kliničku sliku bolesti.
S druge strane bolest uvelike utječe na planiranje začeća (koncepcije) i trudnoće kao i kontracepcije, pa i na seksualni razvoj i plodnost same bolesnice, kako u medicinskom tako i u psihološkom i socijalnom smislu.
Zbog svega navedenog žene oboljele od epilepsije zahtijevaju posebnu skrb koja obuhvaća suradnju više liječnika-specijalista, te su u liječenje, osim neurologa-epileptologa uključeni i ginekolozi, endokrinolozi, genetičari i psiholozi.