Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Infekcije mokraćnog sustava

Uroinfekcija u trudnoći

U 26. sam tjednu trudnoće, anemična sam, vrijednosti željeza su uvijek oko 5, ali ono sto me najviše brine je gotovo uvijek istovjetan nalaz urina: masa bakterija, dosta leukocita, dosta fosfata, masa epitelnih stanica. Radila sam nalaz urinokulture koji je bio negativan. Pijem dosta tekućine, čaj od brusnice, ali neki medikament se ne usuđujem uzeti.

Poštovana! Urinarne infekcije su češće u trudnoći, pojavljuju se otprilike u 1 od 10 trudnica. Povećani rizik urinarnih infekcija najveći je između 6. i 24. tjedna. Žene su i inače podložnije urinarnim infekcijama, jer je ženska mokraćna cijev relativno kratka te je njen otvor puno bliži anusu i vagini, što omogućuje bakterijama brzi dolazak do mjehura. U trudnoći viši nivo hormona progesterona opušta mišiće oko mokraćovoda, uzrokujući njihovo opuštanje i produžavanje. Narasla maternica može pritiskati mjehur i mokraćovode na različitim mjestima, otežavajući urinu da prolazi kroz njih brzo i slobodno kao što je normalno. Što dulje treba urinu da prođe kroz te cjevčice u mjehur, veća je šansa da se bakterije nakupe i pričvrste za sluznicu prije nego budu isprane. U 90% slučajeva infekcija urinarnog trakta uzročnik je bakterija Escherichia coli, koja normalno živi u debelom crijevu. Staphylococcus saprophyticus je drugi najčešći uzročnik u žena (5 - 10 %). Ostale vrste su Klebsiella, Proteus mirabilis, Ureaplasma urealyticum, Chlamidia i Enterococci. Kod zdravih žena vagina je kolonizirana laktobacilima, mikroorganizmima koji održavaju visoku kiselost okoline (nizak pH), što je za ostale bakterije nepovoljno. Laktobacili proizvode vodikov peroksid koji pospješuje eliminaciju bakterija i smanjuje sposobnost prianjanja E. coli na sluznicu. Kada se broj laktobacila smanji, povisuje se pH, a time i opasnost od infekcije. Međutim do infekcije ne dolazi svaki puta kada bakterije dospiju u mjehur. Kod normalnog uriniranja mnoge se bakterije iz njega isperu. Promjene u količini ili vrsti kiseline koja se nalazi u genitalnom i urinarnom traktu glavni su faktori koji smanjuju otpornost na infekciju. Ako razvijete cistits tijekom trudnoće ili su vam pozitivne bakterije u urinu, dobit ćete kuru oralnih antibiotika od 7 do 10 dana. Izbor antibiotika i dužina liječenja ovisi o povijesti bolesti i tipu bakterije koja je uzrok infekcije. Postoje brojni antibiotici koji su sigurni za uzimanje u trudnoći, npr penicilin i cefalosporini, a izbjegavaju se tetraciklini, eritormicin, kloramfenikol, sulfa preparati u trećem trimestru, i trimetoprim u prvom trimestru. Antibiotik će simptome vjerojatno olakšati već kroz par dana, ali je važno držati se sljedećih preporuka: Uzimajte lijek prema uputi liječnika. Uzimajte lijek dok ga ne potrošite u cijelosti, čak i ako se osjećate dobro nakon nekoliko dana. Mokrite kad god osjećate potrebu ili barem svaka 4 sata. Nastojte potpuno isprazniti mjehur prilikom mokrenja. Ako imate jake bolove u leđima, visoku temperaturu, povraćate ili imate i dalje smetnje nakon 10 dana, ponovo se obratite liječniku. Nemojte piti akohol (pivo, vino, žestoka pića) dok uzimate lijekove za infekciju mjehura. Otiđite na kontrolu kad ste naručeni kod liječnika. Nakon terapije bi trebali ponavljati urinokulturu u redovnim intervalima tijekom trudnoće da se osigura da se infekcija ne javi ponovno jer će gotovo 40 % trudnica ponovno razviti istu. Ako stalno dobivate infekcije mjehura, možete do poroda uzimati nisku dozu antibiotika da se spriječi ponavljanje upale. Pijte puno vode, barem 8 čaša na dan. Povećani unos tekućine potiče često mokrenje kojime se iz mjehura ispiru bakterije. Izbjegavajte napitke koje iritiraju mjehur, kao npr. alkohol, sok od limuna i pića koja sadrže kofein. Ne ignorirajte potrebu za mokrenjem, mokrite čim osjetite potrebu i potpuno ispraznite mjehur. Uzdržavanje od mokrenja dulje vrijeme može omogućiti bakterijama da se razmnože. Nakon velike nužde brišite se od naprijed prema natrag. Održavanje genitalnog područja čistim i brisanje od naprijed prema nazad može smanjiti mogućnosti prijenosa bakterije Escherichie coli iz rektalnog područja na uretru. Genitalnu zonu perite čistom vodom i sapunom s kiselom pH vrijednošću. Operite genitalnu regiju i mokrite prije i poslije spolnog odnosa. Mokrenje odmah nakon spolnog odnosa može pomoći u uklanjanju bakterija koje su mogle biti unesene tijekom odnosa Radije se tuširajte nego sjedite u kadi. Ako se kupate u kadi ne sjedite u kadi duže od 30 minuta. Ne koristite pjenušave i uljne kupke i jake sapune koji mogu nadražiti uretru i genitalije i učiniti ih plodnim tlom za razvoj bakterija. Izbjegavajte korištenje ženskih higijenskih proizvoda poput intimnih sprejeva, kupki, pudera i parfimirani toalet papir. Općenito je pravilo da se na područje genitalija ne nanose parfimirani proizvodi ili drugi potencijalni alergeni. Neki liječnici vjeruju da tamponi potiču infekciju urinarnog trakta. Ako se umjesto njih koriste ulošci, treba ih često mijenjati. Nosite pamučno donje rublje koje upija vlagu i često ga mijenjajte. Izbjegavajte nošenje uskih hlača. Donje rublje je najbolje prati blagim deterdžentima. Pjete nezaslađeni sok od brusnica ili borovnica. Istraživanja su pokazala da sok od brusnice može smanjiti količinu bakterija i spriječiti nove bakterije da se uhvate za sluznicu urinarnog trakta. Kemijski sastav soka brusnica i borovnica sprečava vezivanje E. coli na stanice urinarnog trakta. Fruktoza, koje ima u svim voćnim sokovima, može isto tako djelovati na bakterijsku adheziju, ali izgleda da je jedna, još neutvrđena specifična komponenta sokova brusnica i borovnica, jači inhibitor. Pijenje soka od brusnica neće izliječiti postojeću infekciju, pa ako imate simptome, svejedno morate odmah otići svom liječniku po antibiotik. Uzimajte vitamin C. Redovito konzumiranje vitamina C može povećati kiselost urina i učiniti ga nepovoljnijom sredinom za bakterije, ali još uvijek nema dokaza da on sprečava infekcije urinarnog trakta. Izbjegavajte rafiniranu hranu, zaslađene voćne sokove, šećer, kavu i alkohol u prehrani. Povećajte unos jogurta. srdačan pozdrav Vaše PLIVA zdravlje

PLIVA zdravlje