Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Zarazne bolesti

Parazitoza

Zaražena sam nekim parazitom neko vrijeme, krv, urin i stolica su negativni. Liječnici ne znaju koji je. Strašno me iritira ispod kose, na površini kože nema ništa. Prvo me svrbilo za poludjeti, a sada kao da je naraslo i šeta se po tijelu ispod kože, bocka me stalno najviše u koljenima, trbuhu, ispod grudi kao da se širi, sad mi zauzima i glavu osjećam ga. Kako da se čovjek liječi od nečega što ne zna što je?

Ne razumijem je li Vama neko već dijagnosticirao neku parazitozu ili Vi to samo pretpostavljate da imate nekog parazita u organizmu. Ako imate nekog parazita, onda bi osim osjećaja svrbeža i drugih subjektivnih tegoba trebalo utvrditi imate li kakve vanjske simptome bolesti (npr. neki osip, druge kožne promjene) i laboratorijske nalaze (npr. promjene u krvnoj slici, na RTG pluća, i drugo) što bi potvrdilo dijagnozu infestacije nekim parazitom. Najčešće takve migrirajuće simptome od parazita uzrokuje oblić toksokara, a on bi se trebao dokazati serološkim testovima.

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog