Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Bolesti živčanog sustava

Kompjutorizirana kolor teletermografija

Poštovani, već dulje vrijeme imam povremene glavobolje te osjećaj kao da mi je lijeva ruka hladnija od desne, što se zna protezati na cijeli lijevi dio tijela. Posjetio sam neurologa, koji mi je preporučio da učinim kolor kompjutoriziranu teletermografiju. Molim vas da mi pojasnite o kakvoj se pretrazi radi te što se njome može saznati?

Kompjutorizirana kolor teletermografija je analiza termičke - toplinske energije sa našeg tijela koja se posebnim programom prikazuje kao distribucija toplijih i hladnijih boja, a služi za analizu cirkulatorne, vegetativne i neuralne insuficijencije na ekstremitetima. Pretraga se može učiniti, koliko je meni poznato, u Zagrebu (KBC Rebro) i Osijeku (KB Osijek). Svakako bi bilo dobro analizirati i dopplere arterija i vena ruku i nogu, EEG, CT/MR mozga, te anamnestički razlučiti da li su glavobolje simptomatske ili funkcionalne.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog