Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Bolesti živčanog sustava

Posljedice prometne nesreće

Prije 3 godine imao sam prometnu nesreću sa trzajnom ozljedom vrata u lijevu stranu te slomljenom nosnom kosti s pomakom u lijevo. Od tada imam glavobolje, bolove u vratu s lijeve strane, bol u lijevoj lopatici, kao i probleme s vidom (slabije vidim na lijevo oko i vidno polje mi je suženo odozgo). Do sada sam manje-više uspješno ublažavao tegobe s fizikalnom terapijom, masažom i kiropraktikom, a ponekad sam uzimao diazepam za opuštanje. No unazad dva mjeseca stanje mi se drastično pogoršalo - javljaju mi se vrlo česte vrtoglavice, svakodnevne glavobolje, trnjenje lijeve strane vrata, lica i šum u lijevom uhu. Upućen sam na kolor dopler vratnih žila, EEG i vestibulogram. Dok čekam pretrage molim Vas za Vaše mišljenje. Imam 33 godine i radim za računalom. Unaprijed hvala.

S obzirom na traumu glave i vratne kralježnice, Vaše tegobe mogu svakako biti postraumatske geneze, no kako stanje nije kompenzirano smatram da bi bilo dobro učiniti kontrolnu obradu vratne kralježnice, mozga i vestibularnog aparata. Zato predlažem kontrolni RTG vratne kralježnice sa funkcionalnim snimkama, MR mozga i vratne kralježnice, EMNG gornjih ekstremiteta, doppler karotida i VB sliva, te audiovestibulogram. Ovisno o nalazima i uz preporuku fizijatra treba svakako nastaviti i sa fizikalnim terapijama. Važno je isključiti ev. nepotvrđeno oštećenje organa ravnoteže koji se nalazi u srednjem uhu, nadalje postraumatsku patologiju prednje i stražnje cirkulacije mozga, kao i ev. teža oštećenja vratne kralježnice i korjenova živaca. Objektivizacija Vaših tegoba je najbolji način za ispravno liječenje.

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog