Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Kožne bolesti

Sumnja na psorijazu

Imam 28 godina i već duže vrijeme (2-3 godine) mi se na koži u predjelu glave pojavljuje perutanje. Naime, sve je krenulo u području lijeve obrve, pa se proširilo i na desnu, zatim na kosu, pa sada i na nos i obraze. Koža mi se ljušti nekoliko dana pa se onda na dan-dva smiri. Bio sam kod dermatologa koji mi je prepisao neke kreme i tekućine za mazanje, no to mi nije pomoglo. Onda mi je moja doktorica opće prakse prepisala neke druge kreme, međutim opet ništa. Najgore mi je to što mi na moje pitanje koja je to bolest ne odgovaraju ništa - ili zbog neznanja ili mi zbog nekog razloga ne žele reći. Ja sumnjam na psorijazu, ali ni sam nisam siguran. U mojoj obitelji, koliko znam, nitko nije bolovao od ove bolesti pa sumnjam da je nasljedno. Međutim, dosta sam podložan stresu zbog posla i studiranja u isto vrijeme pa je možda to jedan od razloga. Tu su i nekih 20 kilograma viška i uz to manjak tjelesne aktivnosti.

Radi se ili o psorijazi ili seboroičnom dermatitisu. Sve što ste naveli pogoduje razvoju obje bolesti. Uz promjenu stila života, prehrane i redukcije stresa, svakako bi morali smršavjeti. Oba stanja se mogu riješiti, ali trebali bi početi s konzumacijom mediteranske prehrane.

Dinko Kaliterna, dr. med., specijalist dermatovenerolog