Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Srce i krvne žile

Sinusna tahikardija

Imam 36 godina, a prije godinu i pol sam zbog jakog lupanja srca i teškog disanja završila na hitnoj. Tlak je bio 110/80 otkucaja 126/min. Nisam mogla stajati na nogama, osjećala sam opću slabost i pritisak u prsima te lagano probadanje koje se širilo na lijevu ruku do lakta. Krvna slika i RTG pluća i srca su b.o. UZV srca je rađen mjesec dana poslije toga, nalaz je bio uredan osim sinusne tarhikardije koja je bila 141/min. Kardiologica je postavio dijagnozu myocarditis susp. i prepisala mi terapiju atenololom. Oporavak je trajao nekih šest mjeseci. Bilo mi je dobro do neki dan. Naime, 06. 10. se sve ponovilo, ponovo završavam na hitnoj s tarhikardijom 143/min, krvna slika i RTG uredni. Dežurni liječnik mi daje atenolol na što se lupanje srca smiruje i preporučuje ponovo UZV srca, holter, ekg i hormone štitnjače. Prvi put sam išla privatno kod kardiologa, a sad sam krenula na srčanu u Sigetu. 23. 10. rađen mi je UZV srca. Tijekom cijelog pregleda bilo je prisutno lupanje srca 130/min, no nalaz je ok (popijen atenolol prije pretrage). Osjećam se slabo i tromo, stalno umorna, pritisak u prsima, a od jučer osjećam stezanje s lijeve strane. Nije jako ali je neugodno. Danas kod lagane šetnje mi je postalo jako mučno i imala sam osjećaj na povraćanje. Pijem atenolol od 25 mg. Zaboravila sam napomenuti da su prošle godine hormoni štitnjače bili granični. Ne znam više što da radim, kome da se obratim. Osjećam se sve gore, a imam osjećaj da se sa mnom igraju ping-ponga. Živim urednim životom, imam dvoje djece, solidan brak. Posao je stresan i bilo je nekih stresnih situacija. Nepušač sam, ne pijem kavu i bavim se aerobikom u slobodno vrijeme. Imam malo višak kilograma, ali se ne zamaram time. Pomozite mi savjetom molim vas. Evo sad sam izmjerila na kućnom tlakomjeru tlak 96/68, 122/min.

Prema opisu kod vas se najvjerojatnije radi o sinusnoj tahikardiji, to jest pravilnom, ali ubrzanom radu srca. Takav puls često vidimo kod mlađih žena, posebice ako su sklone niskom tlaku ili ako imaju predominaciju simpatičkog sustava. Za točnije odgovore trebam uvid u nalaze dosadašnje obrade, učinjene UZV-e srca, holtere, te nalaz hormona štitnjače koji navodite kao granične, ali oni mogu biti granični i prema hipo ili hiperfunkciji, a to ne navodite. Lijek koji uzimate smanjuje broj otkucaja što ste i sami primijetili, ali i snižava krvni tlak. Bez značajnijih je nuspojava. Bilo bi najbolje sa svim nalazima učiniti kontrolu kardiologa.

Mr. sc. Jasna Čerkez Habek, dr. med., specijalist internist