Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Srce i krvne žile

Pad tlaka prilikom fizičkog napora

Poštovanje, moje je ime Ivan i imam 20 godina Bavio sam se nogometom 10 godina, do ove zime kada mi je na utakmici pozlilo i kolabirao sam (syncopa). Pregledan sam na sve moguće načine: i glavu i srce, sve u redu, ali su pronašli problem u krvnim žilama u nogama i tlaku (nisam prošao na tilt table-testiranju). Uglavnom moj je problem što mi se kod šprintanja krvne žile u nogama rašire, ali kad naglo stanem zna se dogoditi da se ne suze pa dolazi do pada krvnog tlaka i nesvjestice. Zabranili su mi profesionalno bavljenje nogometom dok to ne riješim, ali nisu mi ništa savjetovali kome da se obratim (možda vaskularno) nego su mi samo rekli da se nadam da će mi samo proći. Mene zanima jeli ima bilo kakvog načina da se to riješi da se mogu početi ponovno baviti nogometom?

Jako mi je žao da Vas moram razočarati i reći da nema nekog lijeka za Vaše tegobe. Poremećaj koji opisujete rijedak je u mlađoj populaciji, i očito nemate adekvatan odgovor perifernih arterija na promjene tlaka koje su očekivane kod fizičke aktivnosti, dugog stajanja na mjestu ili sličnih stanja. Mislim da Vam nikako ne može pomoći vaskularni kirurg, jer se kod Vas ne radi o suženju arterije koja se moje može operativno zbrinuti. Nema nažalost ni nama poznate adekvatne medicinske terapije.

Mr. sc. Jasna Čerkez Habek, dr. med., specijalist internist