Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Mišićno-koštani sustav

Posttraumatska bol u šaci

Prije tri mjeseca pala sam na "ispruženu" šaku (okliznula sam se). Odmah se javio otok ručnog zgloba i šake, koji je bio vidljiv narednih dvadesetak dana. Šaka je bila izuzetno bolna u mirovanju, a naročito kod pokušaja izvođenja kretnji (nisam se mogla ni umiti). Po povredi urađen je RTG ručnog zgloba na kome nije bila vidljiva fraktura neke od kostiju. Ordinirali su mi 14 fizikalnih terapija (magnetoterapija, DDS, TENS). Nakon tih terapija bol je bila manja, ali su bili prisutni određeni simptomi (koji su se zadržali i do danas), a to su: bol pri dizanju težih stvari (3 kilograma i više), ograničeno savijanje šake u smjeru prema dlanu i prema palcu (pola od opsega koliko mogu da savijem lijevu šaku), i ako forsiram te kretnje drugom rukom onda se javi trnjenje kažiprsta i srednjeg prsta; bolne ekstenzije šake, ali normalnog opsega, a odnedavno se pojavilo i škljocanje i osjećaj kao da kosti u zglobu stružu jedna od drugu pri rotiranju šake. Prije nekoliko dana uradila sam MR ručnog zgloba i nalaz je bio uredan. Zanima me jesu li ovi simptomi prolaznog karaktera ili ne i da li bih još nešto trebala uraditi vezano za ovaj moj problem, obzirom da radim izuzetno precizan manuelni posao, a trenutno imam poteškoće u njegovom obavljanju. Dešnjak sam i imam 30 godina.

Svakako bih ponovio običnu rendgensku snimku ručnoga zgloba zbog mogućnosti frakture neke od malih kostiju zapešća (najčešće skafoidne kosti). Ponekad je potrebno učiniti tzv. makro snimku radi točne vizualizacije promjena. Ako ti nalazi budu uredni, očito je problem u mekim tkivima, a to se može ustvrditi detaljnim kliničkim pregledom. Korisno bi bilo učiniti i scintigrafiju skeleta radi točnijeg pozicioniranja problema.

Prim. mr. sc. Porin Perić, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog