Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Probavni sustav

Višak sline nakon operacije želuca

Tati je prije godinu dana odstranjen cijeli želudac zbog zloćudnog tumora. Od tada je primao kemoterapije u trajanju od 5 dana i one od jednog dana. Dobro se oporavio, ali kada prestane dobivati kemoterapiju u ustima mu se stvaraju "sline" zbog kojih ne može progutati hranu. Kako mu pomoći?

Potpuno je normalno da ima "pojačano stvaranje sline", odnosno on samo ima izraženiji taj osjećaj jer NEMA želuca. Preporučam da uzima neki od inhibitora protonske pumpe, pantoprazol (primjerice Zipantola). Neka se javi osobnom liječniku jer navedeni lijek se izdaje na recept. Od ostalog preporučam na dan više manjih obroka, dobro žvakati hranu, te ne lijegati nakon obroka.

Dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., specijalist gastroenterolog