Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Probavni sustav

Nemogućnost debljanja

Imam 19 godina, visoka sam 158 centimetara, a teška 44 kilograma. Kod mene je problem u tome što se nikako ne mogu udebljati. Naime, jedem sve (i to u velikim količinima), no izgleda da se ništa ne prima. Molim vas da mi pomognete nekim savjetom ili da mi napišete neki režim prehrane.

Imate stvarno malo kilograma, indeks tjelesne mase (ITM) Vam je 17,6. Normalan ITM je između 18 i 25, za Vas poželjno oko 20, dakle trebali biste imati oko 50 kg. Obzirom da jedete sve i puno, očito je problem u probavi i razgradnji hrane. Dakle, potrebita Vam je detaljna obrada. Za početak učinite (ako do sada niste) sljedeće pretrage: analiza stolice (parazitološki, amebe), hormoni štittnjače, endomizijska antitijela i tkivna transglutaminaza, elektroforeza proteina, Fe, TIBC, feritin, pasaža tankog crijeva. Tek nakon rezultata osnovne obrade može se vidjeti kakvo je "liječenje" potrebno, odnosno što možete učiniti da se udebljate.

Dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., specijalist gastroenterolog