Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Muško zdravlje

Tumačenje spermiograma

Budući da već neko vrijeme (5-6 mjeseci) ja i moj suprug pokušavamo imati bebu pa u tome do sada nismo uspjeli, a obavili smo neke od pregleda, ja Vas molim da mi protumačite rezultate od mog UZV i suprugovog spermiograma. UZV rađen 10. dana menstrualnog ciklusa: FOLIKULOMETRIJA: - Uterus u AVF dimenzije 67x36 mm, - Endometrij trolinijski 8 mm, - Lijeva adnexa dijelom policistično izmijenjena 27x27 mm (ovo mi nije baš jasno, ova izmijenjenost), - Desna adnexa 29x23 mm sa folikulom promjera 20 mm. Doktorica mi je dala tablete didrogesteron kao terapiju, zašto? A sada suprugov spermiogram, odnosno rezultati istog (mada naglašavam da sam u Vašoj bazi pitanja i odgovora čitala o pojedinim rezultatima spermiograma, gdje su rezultati izraženi u postocima dok kod mog supruga nije tako pa me to malo buni). Rezultati su sljedeći: 1. ORGANOLEPTIČKA OCJENA EJAKULATA: - apstinencija 5 dana, - volumen: 6,0 ml - boja: blijedozućkasta - viskoznost:' '0'' - likvefakcija: završena - opis nativnog preparata: u preparatu prisutno 4-5 LKC, 2-3 sveza, 2-3 isprana ERC na vidnom polju. Test traka na ERC, Hb i LKC je u tragu, prisutno malo kristala i soli. 2. PH EJAKULATA: 8,4 3. MIKROSKOPSKA OCJENA NATIVNOG SJEMENA: a) ocjena pokretljivosti spermija: - dio pokretnih spermija: 050 - u smjeru pokretnih: 043 * - u mjestu pokretnih: 007 ** dio nepokretnih spermija: 050 *** b) ocjena stupnja pokretljivosti: - ''0'' gibanja nema *** - ''1'' sperm. se kreću ali ne u pravcu ** - ''3'' sperm. se kreću ravno i brzo * c) ocjena prisutnosti aglutinacija: Aglutinacije prisutne do 010 miješani tip (glava, vrat, rep). 4. ODREĐIVANJE VITALNOSTI SPERMIJA: - dio neobojenih (živih) spermatozoida: 051 - dio obojenih ( neživih) spermatozoida: 049 5. ODREĐIVANJE BROJČANE KONCETRACIJE SPERMIJA: -rezultat: 42,5 x 10 na 9/L -referentne vrijednosti: >20 x 10 na 9/L Nadam se da ću od Vas čuti precizno i realno objašnjenje o valjanosti rezultata i o eventualnim posljedicama po mene i mog supruga.

Ginekološki nalaz ne mogu komentirati jer to nije moja specijalnost, a što se tiče spermiograma, ukupni broj spermija je uredan, a iako je pokretljivost nešto smanjena, to se kompenzira brojem spermija po mililitru ejakulata i samim volumenom ejakulata. Obzirom na upalne stanice u ejakulatu, svakako bi bilo potrebno učiniti briseve mokraćne cijevi na klamidije, mikoplazme i ureaplazmu, kao i bakteriološki nalaz ejakulata. Stoga preporučam pregled urologa.

Prim. dr. sc. Ivica Mokos, dr. med., specijalist urolog