Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Duševne bolesti

Nesnalaženje u novom okolišu

Već dvije godine pijem mirtazapin od 15 mg, antidepresiv i alprazolam od 3 mg. Moje stanje se malo popravilo, ali mislim da bih trebala promijeniti u nešto drugo. Prije sam bila vrlo sretna, nasmijana i vesela osoba, ali s obzirom na situaciju u kojoj se nalazim ne mogu razmišljati o pozitivnosti. Dosta sam plačljiva i imam strah od budućnosti jer imam jednu djevojčicu od 8 godina, gdje same živimo u tuđem svijetu i nemam nikog od rodbine. Najviše volim biti sama. Sve me nervira: i prijatelji i djeca, mada nisam prema svome djetetu takva. Također, nosim velike posljedice rata u kojem sam bila. Bavim se sportom, a novac mi čini sve i tad se najbolje osjećam, ali uistinu ga nemam. Kad ga imam, onda mislim da volim sve i mogu sa svima, a kad ga nemam svi me nerviraju i najradije bih to sve prespavala. Imam 43 godine, izgledam dobro i teško mi pada što ne mogu svom djetetu priuštiti što joj treba jer se osjećam bespomoćno, jednostavno zablokirana u glavi.

Kombinacija lijekova koje ste naveli (antidepresiv i anksiolitik) obično se koristi za liječenje smetnji iz kruga depresije i anksioznosti, koje obično dolaze u kombinaciji. U dogovoru s liječnikom, moguće je razmotriti i promjene lijekova, primjerice povećanje doze mirtazapina, u slučaju da depresivne smetnje rastu i tjeskoba je u porastu. Kod vas mi se čini značajan problem ratna trauma, koja je još uvijek u vama, a vjerojatno i tuga zbog odvojenosti od kraja u kojem ste odrasli. Ljudi na razne načine rješavaju prilagodbu na nove životne uvjete, novu zemlju i pravila koja tamo vladaju. Često je jedna od reakcija upravo depresivna reakcija i nemogućnost integriranja u novu životnu situaciju. Kod vas mi se čini jako dobro to što se borite, unatoč tome što vam je teško, bavite se sportom, vodite brigu o svom djetetu. Mislim da je vrlo bitno, razmišljati i o pozitivnim stranama vašeg života, koje ste unatoč pesimistički intoniranom sadržaju maila, ipak jasno naveli. Ako imate mogućnosti, uključite se u neki od psihoterapijskih programa.

Dr. sc. Darko Marčinko, dr. med., specijalist psihijatar