Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Trudnoća

Blighted ovum

U 9. sam tjednu trudnoće. Prošli sam tjedan obavila drugi ultrazvuk, kojim je potvrđena dijagnoza blighted ovum. Nemam nikakvih bolova niti krvarenja. Radila sam testove krvi zadnja tri tjedna i razina HCG-a mi još uvijek raste. Naručena sam kod ginekologa za pregled i kiretažu. Zanima me postoje li još kakvi testovi da utvrde da se zaista radi o trudnoći bez ploda i koji mogu biti razlozi za rast hormona. Je li sigurnije obaviti kiretažu ili čekati da tijelo samo učini pobačaj?

Bitna je dinamika porasta vrijednosti beta-HCG-a. Druga vrijednost koja se određuje 48 h nakon prve trebala bi biti dvostruko veća ili bar najmanje 66 % veća od prethodne i ovakva dinamika porasta vrijednosti beta-HCG-a ukazuje na uredan razvitak trudnoće. Ako je druga vrijednost veća, ali manje od 66 % prve vrijednosti beta-HCG-a, trudnoća se ne razvija dobro te ako se UZV-im pregledom u 9. tjednu amenoreje ne vidi plod, onda je to tzv. prazna gestacijska vrećica (blighted ovum) i indicirano je učiniti kiretažu.

Zlatko Topalović, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije