Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

Bol u testisima

Molim Vas za savjet; sto moze boljeti dijete od 4 godine u predjelu izmedju testisa? Dakle, sin se vec dva dana zali da ga nesto tu boli. Nema nikakvih vidljivih znakova necega; niti pristica, niti fleke, masnice, nista takvog. Niti mi se cini da je naoteceno. Nema povisenu temperaturu, uredno piski, kaze da ga ne pece dok piski. Inace je dobre volje, igra se i smije, samo se s vremena na vrijeme hvata za medjunozje i pozali da ga boli. Sada je u fazi ozdravljenje od vodenih kozica i na korjenu spolovila je imao nekoliko kozica koje dugo nisu nestale, dapace, dan prije Uskrsa smo bili na hitnoj pedijatriji na Rebru, jer mu se to mjesto jako upalilo. Dezurna doktorica je rekla da nije nista strasno("maceracija koze korjena spolovila") i da ne treba antibiotik. Samo da stavljamo obloge od rivanola i kamilice. Drugi dan je vec bilo bolje, a treci je crvenilo i taj upaljeni dio nestao. Sto bi sada moglo biti? Da li bi se unutra stogod moglo zakomplicirati zbog kozica? Testisi su mu uredno spusteni, jedino se borimo sa otvaranjem kozice na glavicu. U zadnja 3 mjeseca nikako ne ide. Sto se toga tice nasa doktorica je rekla da nista ne forsiramo, da se moze jos samo oljustiti ili cemo ici kod kirurga, da si damo jos malo vremena i pokusavamo polako prevuci kozicu.

Vezano uz prvi dio vašeg pitanja, vjerojatno se radi samo o prolaznoj pojačanoj osjetljivosti ionako nježnog područja kože, sada nakon vodenih kozica. Prepouča se smanjiti iritaciju odjećom na najmanju muguću mjeru uz navedene obloge kroz još nekoliko dana. Ukoliko tegobe potraju preporuča se ponovni pregled nadležnog pedijatra. Vezano uz fimozu, fiziološka fimoza (nemogućnost prevlačenja prepucija - kožice) se smatra normalnim stanjem do kraja prve godine života. U tom periodu trebalo je u dječaka postupno (najbolje tijekom kupanja, u toploj vodi i pjeni) prevlačiti prepucij tako da se sa navršenih godinu dana može u postpunosti lako prevući do kraja i preko ruba glansa (glavića) te lako vratiti. Odgađanje rješavanja fimoze nakon te dobi povlači za sobom opasnost od upale koja nastaje zbog nakupljanja naslaga smegme (sekreta) ispod prepucija. Upala u tom slučaju zahtjeva hitno kirurško liječenje, uz bolove i moguće komplikacije. Ukoliko ne možete ili se ne usudite sami kod kuće rješiti navedeni problem kroz nekoliko sljedećih tjedana, preporuča se posjeta dječjem kirurgu koji će ambulantno učiniti adheziolizu (razdvajanje priraslica prepucija i glansa) u proceduri koja traje nekoliko minuta i puno je manje bolna nego procedura u slučaju upale.

Marijan Frković, dr. med., specijalist pedijatar