Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Dječje bolesti i majčinstvo

Operacija krajnika

Sin mi ima 4 g, s dijagnozom ahondroplazije.Upućen je na pregled kod otorinolaringologa zbog veličine krajnika.Nalaz glasi:nema česte upale grla(jedna godišnje)ali diše na usta, hrče i ima sekreciju iz nosa.OFS:tonzile hipertrofične,strše iznad nepčanih lukova,skoro se dodiruju.Naručeni smo na tonziladenoidektomiju(vadila bi se sva tri krajnika).Zanima me da li postoji mogućnost da se krajnici do 6-7 god. smanje ili mi i vi preporučavate uklanjanje istih.

Indikaciju za operaciju tonzila i adenoida postavlja ORL specijalist. Jedna, ali ne i jedina indikacija je broj upala tonzila. U slučaju vašeg djeteta indikacija za tonzilektomiju je vjerojatno postavljena na temelju dimenzija tonzila. Iako djeca sa ahondroplazijom inače teže dišu na nos zbog osnovne bolesti, ako je adenoid (“treća tonzila“) imalo povećana te pridonosi otežanom disanju na nos i hrkanju tijekom sna, nužno je učiniti i adenoidektomiju, jer dugoročno (kroz nekoliko godina) zbog smetnji disanja – otežanog protoka zraka, može doći do kroničnih kardioloških tegoba u vašeg djeteta.

Marijan Frković, dr. med., specijalist pedijatar