Fizikalna medicina, rehabilitacija i reumatologija

Leksikon reumatologije slovo E

Objavljeno 11.03.2009.
Doc. dr. sc. Branimir Anić, dr. med, specijalist internist-reumatolog
Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog
Leksikon reumatologije slovo E
 

ELEKTROMIOGRAFIJA (skr. EMG) - elektrodijagnostička tehnika kojom se mjeri izvanstanična aktivnost skeletnih mišića tijekom mirovanja, voljne aktivnosti i električnog podraživanja. Obično se kombinira s elektroneurografijom.


ELEKTROMIONEUROGRAFIJA (skr. EMNG) - elektrodijagnostička pretraga koja se koristi u dijagnostici bolesti živaca i mišiuća. Pretraga se radi pomoću iglenih ili površinskih elektroda i uređaja za pojačavanje, prijenos i bilježenje signala.


ELEKTRONEUROGRAFIJA (skr. ENG) - elektrofijagnostička metoda koja služi u dijagnostici bolesti i oštećenja korijena spinalnih živaca ili perifernog živca, kao i oštećenja živčano-mišićnog spoja.


EMG - skraćenica za elektromiografija (vidi).


EMNG - skraćenica za elektromioneurografija (vidi).


ENG - skraćenica za elektroneurografija (vidi).


ENDOSKOP - instrument za pregled (i/ili terapijski zahvat) tjelesne šupljine, koji se sastoji od elastične ili krute cijevi sa sistemom ogledala, a obično ima mogućnost uporabe prilagođenog terapijskog instrumenta (npr. kirurškog noža).


ENTEROPATSKI ARTRITIS - upala zglobova koja nastaje uz neke upalne crijevne bolesti kao što su na primjer ulcerozni kolitis ili Chronova bolest. Može biti zahvaćen bilo koji zglob na tijelu. Vrlo često su zahvaćeni sakroilijakalni zglobovi na spoju kralježnice i križnjače. Zglobne promjene češće su u bolesnika koji imaju antigen tkivne podudarnosti HLA B 27. Upalne promjene na zglobovima najčešće su prolazne naravi i ne ostavljaju trajne deformacije zglobova (nisu erozivne).  Liječe se mirovanjem, protuupalnim nesteroidnim lijekovima (npr. diklofenak, ibuprofen, indometacin i slični). Crijevna bolest liječi se prema načelima uobičajenim u gastroenterologiji (sulfasalazin, glukokortikoidi, azatioprin, biloški lijekovi). Liječenjem osnovne crijevne bolesti smiruje se i upala zglobova. Enteropatski artritis može se smatrati oblikom reaktivnog artritisa, odnosno seronegativne spondiloartropatije.


EOZINOFILNI FASCITIS - jedan od rijetkih pojavnih oblika bolesti poznate pod imenom sustavna skleroza (lat. sclerosis systemica). Pregledom se u bolesnika otkrivaju zadebljanja i otvrdnuća te otekline podlaktice ili potkoljenice. U krvnoj slici uočava se neuobičajeno veliki broj eozinofilnih  leukocita. Smatra se da bolest može biti uzrokovana prekomjernom tjelesnom aktivnošću kroz dugi vremenski period. Liječenje glukokortikoidima obično je vrlo djelotvorno pa se promjene na koži i mišićima brzo povlače, a odstupanja u krvnoj slici se normaliziraju.


EPIFIZA (grč. epiphysis - izraslina) - prošireni krajnji dio duge kosti na kojem se nalazi zglobna površina.


EPIFIZIOLIZA (grč. epiphysiolysis) - odvajanje epifize od ostalog dijela kosti.


EROZIJA (lat. erodere - nagristi) - razaranje površine tkiva ili neke strukture, kao što se događa na površini zglobnih ploha u nekim upalnim reumatskim bolestima kao što je primjerice reumatoidni artritis. Sinonim za eroziju jest uzura.


ERYTHEMA CHRONICUM MIGRANS (ECM) - kožno očitovanje infekcije nakon ugriza krpelja zaraženog bakterijom koja se zove Borrelia burgdorferi. Desetak dana nakon ugriza zaraženog krpelja na mjestu ugriza razvija se crvena oteklina. Osip se postupno širi na taj način da se jasno crveni rub širi dok srednji dio blijedi. Obično se u središtu promjene može naći trag ugriza krpelja. Uz kožnu promjenu obično se razvija i povišena temperatura, a nakon kožnih promjena može se pojaviti i upala zglobova. Nakon dokazivanja infekcije borelijama, ECM se liječi kao i drugi pojavni oblici ove zarazne bolesti što znači antibioticima. Liječenje je djelotvorno te sprječava kasne komplikacije bolesti.


ERYTHEMA NODOSUM (hrv. nodozni eritem, u doslovnom prijevodu čvorasto crvenilo) - kožna promjena koja se vrlo lako prepoznaje tijekom kliničkog pregleda. Tipična promjena je bolno zadebljanje kože ovalnog oblika, crvene boje. Oteklina je toplija od okolne nepromijenjene kože, a na dodir je izrazito bolna. Promjene se obično nalaze na nogama i to na potkoljenicma češće no na natkoljenicama. Nodozni eritem jest jedna vrsta upale u potkožnom tkivu (panikulitis) koji se pojavljuje tijekom neke infekcije ili nakon nje. Najčešće se razvija se nakon streptokoknih upala (angine), nakon infektivnog proljeva, uz tuberkulozu ili tijekom hepatitisa. Može se pojavljivati i uz sustavne autoimune i upalne reumatske bolesti, upalne bolesti crijeva, limfome. Opisuje se pojava nodoznog eritema kao nuspojave nekih lijekova (primjerice hormonskih kontraceptiva). Sama dijagnoza se relativno lako postavlja. Važno je tijekom dijagnostičke obrade u bolesnika prepoznati provokativni čimbenik koji je uzrokovao bolest. U velikom broju bolesnika uzrok se nažalost ne otkrije. Liječenje se sastoji od potpunog mirovanja u akutnoj fazi te primjene nesteroidnih protuupalnih lijekova. U težim oblicima bolesti primjenjuju se i glukokortikoidi. Ponovne pojave (recidivi) relativno su česti.


ESR - skraćenica od engl. erythrocyte sedimentation rate - brzina sedimentacije eritrocita (vidi).


ETANERCEPT - biološki lijek koji se koristi u liječenju nekih upalnih reumatskih bolesti (reumatoidni i psorijatični artritis, ankilozantni spondilitis, juvenilni kronični artritis). Riječ je molekuli solubilnog receptora za TNF-α koja sprječava djelovanje spomenutog citokina onemogućujući njegovo vezivanje na površini ciljne stanice. Lijek se primjenjuje ambulantno potkožnim injekcijama jednom tjedno. 


Članak odražava medicinske stavove važeće u trenutku objave. Članak odražava medicinske stavove važeće u trenutku objave.
HQ/MED/17/0046

Sve članke vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(26)
4.5 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Prehrana po bolestima


Saznajte više o prikladnoj prehrani, namirnicama i njihovom utjecaju na: Pravilnim izborom namirnica možete znatno unaprijediti svoje zdravlje.

KALENDAR ovulacije

Izračunaj plodne dane
Datum početka posljednjeg ciklusa:
Trajanje menstruacijskog ciklusa:

Vježbe istezanja

Vježbe istezanja mogu provoditi sve osobe bez obzira na životnu dob.

BMI za djecu

Izračunajte BMI za djevojčicu ili dječaka. BMI za djecu Djevojčice i dječaci imaju različite vrijednosti BMI-a tijekom odrastanja. Važno je koristi kalkulator primjeren za dob.