HELIOTROPNI ERITEM - crvenkastoplavkasti osip na očnim kapcima koji se tipično pojavljuje u osoba s dermatomiozitisom.
HEMARTROS (lat. haemarthros) - pojam koji označava nazočnost krvi u zglobnom prostoru odnosno krvarenje u zglob. Ako je krvarenje značajnije a količina krvi u zglobu veća, pregledom se može ustanoviti oteklina zgloba. Brojni su uzroci krvarenja u zglob - najčešće je riječ o posljedici traume. Rjeđi su uzroci hemofilija, primjena antikoagulantne terapije (terapija kojom se smanjuje sposobnost zgrušavanja krvi), vilonodularni pigmentni sinovitis (rijetki oblik upale zgloba), prisutnost tumora kosti u blizini zgloba. Bolesnik s izljevom krvi u zglob mora mirovati, a veće se količine krvi moraju evakuirati.
HEMIPAREZA (lat. hemiparesis) ili klijenut - označava slabost voljne mišićne kontrakcije jedne polovice tijela. Promjene se mogu uočiti prilikom pregleda i ispitivanjem refleksa. Bolesna osoba ne može voljno pomicati dijelove tijela, odnosno može ih pomicati s velikim teškoćama. Hemiplegija je pojam koji se koristi kao sinonim. Paraliza označava potpuni gubitak voljnih kontrakcija. Zanimljivo je da su upalne promjene zglobova izazvane kroničnim artritisima obično slabije izražene na strani klijenuti.
HEREDITARNI ANGIOEDEM - rijetka prirođena bolest koja se očituje ponavljanim epizodama oteklina potkožnog tkiva, bolovima u trbuhu, ponekad i gušenjem zbog otekline sluznice dišnog sustava. Promjene na tijelu najčešće nisu bolne i ne svrbe. Uzrok bolesti je nedostatak enzima inhibitora C1 esteraze koji u normalnim okolnostima sprječava aktivaciju sustava koji uzrokuje nastanak otekline. Neposredni povod nastanku otekline može biti trauma, vrućica, uzbuđenje, a nerijetko se ne može niti ustanoviti. Dijagnoza se postavlja nakon kliničkog pregleda, a potvrđuje se laboratorijskim nalazom nedostatka inhibitora C1 esteraze u krvi bolesnika. Liječi se hormonskom terapijom koja stimulira stvaranje spomenutog enzima (danazol), a u stanjima koja neposredno ugrožavaju život intravenski se primjenjuju preparati pročišćenog enzima. Dugoročna primjena ovih preparata za sada nije moguća jer je vijek trajanja primijenjenog enzima u organizmu vrlo kratak (oko 2 dana).
HERNIJA INTERVETREBRALNOG DISKA - izbočenje tkiva nukleusa pulpozusa intervertebralnog diska kroz fibrozni prsten diska. Hernija diska može pritiskati na korijen živca koji izlazi između dva kralješka i uzrokovati bolove (npr. ishijalgiju).
HIDRARTROZA (grč. hydrarthros, hidros-voda, arthros-zglob) - reumatska bolest nepoznatog uzroka koju obilježava povremeno nakupljanje tekućine u zglobovima (najčešće koljena i gležnjevi).
HIGROM (lat. hygroma) - oteklina koja predstavlja cistu ili burzu ispunjenu tekućim sadržajem.
HIJALURONSKA KISELINA - glikozaminoglikan (vidi) koji se nalazi u proteoglikanima koji su najvažnija podmazujuća komponenta sinovijske tekućine, a nalazi se i na nekim drugim mjestima tkivu.
HIPER (gr. hyper-iznad) - prefiks koji znači iznad ili više od normalne vrijednosti.
HIPERMOBILNI SINDROM - mogućnost izvođenja pokreta u zglobovima većeg opsega od normalnog. Često se viđa u djece, a nerijetko i u odraslih. Obično se može naći u više članova obitelji i vjeruje se da je sindrom nasljedan. Zbog pretjerane pokretljivosti zglobova moguća je češća pojava iščašenja ili zglobnih izljeva iako osobe s hipermobilnim sindromom ne moraju imati nikakve smetnje. U nekih je osoba hipermobilnost zglobova povezana s nekim drugim poremećajima vezivnog tkiva koje treba liječiti.
HIPO (gr. hypo=ispod) - prefiks koji znači manje ili ispod normalne vrijednosti.
HONDROCITI - stanice hrskavičnog tkiva koje su odgovorne za izgradnju sastavnih dijelova hrskavičnog tkiva.
HONDRODISPLAZIJA (lat. chondrodysplasia) - prirođena bolest koja je posljedica abnormalnog razvoja kosti, odnosno abnormalnog okoštavanja. Bolesnici se teže kreću, a vrlo često se u bolesnika pojavljuju upale, otekline i bolovi u zglobovima i oko njih. Bolest uzrokuje raniji razvoj osteoartritisa (artroze). Dijagnoza se obično vrlo rano postavlja kliničkim pregledom, rendgenskim snimkama i isključenjem drugih mogućih uzroka tegobama. Liječi se lijekovima protiv bolova te ponekad zamjenom zgloba protezom u uznapredovalim slučajevima.
HONDROKALCINOZA (lat. chondrocalcinosis) - pojava malih linearnih nakupina kalcijevih soli (kalcifikata) u zglobnoj hrskavici. Kalcifikati se mogu dokazati na standardnoj rendgenskoj snimci.
HONDROM (lat. chondroma) - benigni tumor ili izraslina slična tumoru koja nastaje od hrskavice. Najčešće nastaju u adolescenciji ili ranoj odrasloj dobi, obično na malim kostima šaka i stopala, bedrenoj kosti, nadlaktičnoj kosti ili rebru. Može ostati unutar tkiva hrskavice ili kosti (enhondrom) ili na njihovoj površini (ekhondrom).
HONDROMALACIJA PATELE (lat. chondromalatia patellae) - relativno širok pojam koji označava promjene na stražnjoj površini patele (ivera), malene koščice koja se nalazi na prednoj strani koljena. Uzrok je najčešće trauma koja se događa prilikom pada na savijeno koljeno. Bol je osobito izražena prilikom hoda po stubama. Pregledom se može ustanoviti trenje ili bolnost prilikom pokretanja zgloba. Važno je potpuno pregledati cijelo koljeno da bi se isključili drugi uzroci bolova kao što je na primjer oštećenje meniskusa. Ponekad je potrebno učiniti artroskopiju - endoskopski pregled zgloba. Liječenje uključuje vježbe za jačanje mišića natkoljenice, primjenu analgetika te ponekad operativni zahvat koji se također može izvesti endoskopski (bez klasičnog kirurškog otvaranja zgloba).
HONDROMATOZA (lat. chondromatosis) - formiranje više hondroma.
HORTONOVA BOLEST (lat. morbus Horton) - stari naziv koji se danas rabi uglavnom u okulistici, a označava vaskulitis krvnih žila u području glave i vrata. Klinička su očitovanja ove bolesti glavobolje, bolovi u mišićima ramenog i zdjeličnog obruča, slabljenje i gubitak vida na jednom ili oba oka, zglobobolje. Naziv koji se danas rabi jest temporalni arteritis na kojeg uvijek treba misliti u bolesnika s reumatskom polimijalgijom. Najteža posljedica bolesti jest trajni gubitak vida - sljepoća. Bolest se može vrlo uspješno liječiti primjenom glukokortikoida, no važno je na vrijeme je prepoznati.
HUMERUS - nadlaktična kost, koja u proksimalnom dijelu čini zglob s lopaticom, a u distalnom dijelu s radijusom i ulnom.