TAKAYASUJEVA BOLEST (lat. morbus Takayasu) ili sindrom luka aorte - bolest koja se u medicinskoj literaturi naziva i bolešću s odsutnim pulsevima žila kucavica. Riječ je upalnoj bolesti krvnih žila koje izlaze iz najveće žile kucavice u tijelu - aorte. Zbog upalnog procesa u stijenci krvnih žila dolazi do sužavanja promjera žile što dovodi do smanjenja protoka krvi u određenim tkivima i organima, a posljedica su toga bolovi. Tijekom pregleda može se uočiti vrlo tipičan nalaz - prilikom palpacije ne može se naći bilo (puls) na inače tipičnim mjestima. Definitivna dijagnoza se postavlja radiološkim snimanjem krvnih žila - angiografijom. Liječenje uključuje primjenu glukokortikoida, a nerijetko je potrebna primjena malih doza citostatika (poput ciklofosfamida).
TARZUS (lat. tarsus; hrv. nožje) je dio stopala između gležnja i donožja (lat. metatarsus). Čini ga 7 kostiju.
TEMPORALNI ARTERITIS (lat. arteritis temporalis) - oblik vaskulitisa (upale stijenke krvne žile) koji zahvaća ogranke jedne velike arterije na vratu, takozvane karotidne arterije. Bolest se često pojavljuje u starijih osoba, očituje se jakim jednostranim glavoboljama ili naglim gubitkom vida na jednom oku. Laboratorijski se mogu ustanoviti izrazito ubrzana sedimentacija eritrocita i povišene razine reaktanata akutne upale. Definitivna se dijagnoza postavlja uzimanjem uzorka tkiva arterije, a liječenje se provodi kao kod većine vaskulitisa primjenom glukokortikoida i malih doza citostatika.
TEMPOROMANDIBULARNI ZGLOB (lat. articulatio temporomandibularis) - zglob koji se nalazi između pokretne donje čeljusti i ostalog dijela lubanje. Budući da je riječ o pravom zglobu sa zglobnim tijelima, hrskavicom i ovojnicom, temporomandibularni zglob može biti zahvaćen istim bolestima. Reumatoidni artritis, ankilozantni spondilitis, Stillova bolest, septični ili tuberkulozni artritis samo su neke od bolesti koje mogu zahvatiti ovaj zglob.
TENDINITIS - upala tetive koja obično nastaje nakon akutnog ili kroničnog oštećenja, a rjeđe kao posljedica infekcije ili upalne reumatske bolesti.
TENISKI LAKAT (engl. tennis elbow) - relativno česta promjena lokomotornog sustava od koje često obolijevaju sportaši - tenisači (osobito vrhunski). Ona nastaje na hvatištu mišića istezača podlaktice na nadlaktičnu kost i posljedica je ponavljanog mehaničkog opterećenja, istezanja i traume. Očituje se bolovima na koštanoj kvržici s unutarnje strane lakta. Bol je obično nazočna samo na jednoj ruci (dominantnoj), a pogoršava se uporabom ruke. Oteklina se samo kadkad pojavljuje. Svi laboratorijski nalazi te rendgenske snimke su uredni. Liječi se mirovanjem i primjenom analgetika. Iako ima zvučno ime, bolest nije ograničena samo na tenisače - puno češće obolijevaju domaćice te manualni radnici.
TENOKSIKAM - lijek iz skupine nesteroidnih antireumatika.
TENOSINOVITIS - upala tetivne ovojnice.
TENS - skraćenica od transkutana električna živčana stimulacija (vidi).
TIBIJA (lat. tibia; hrv. goljenica, goljenična kost) - najveća kost na potkoljenici. Na proksimalnom dijelu čini zglob s femurom i fibulom, a na distalnom dijelu s fibulom i talusom.
TIETZEOV SINDROM (syndroma Tietze) - rijetko stanje obilježeno bolovima i oteklinom na mjestu hvatišta rebara za prsnu kost. Svi su rezultati kliničkih pretraga uredni, a promjene se obično spontano povlače nakon nekoliko dana. Primjena topline na bolno mjesto i nesteroidni protuupalni lijekovi pomažu u suzbijanju bolova. Vrlo je rijetko potrebno uštrcati lokalni anestetik.
TOFI (lat. tophi) - nakupine kristala mokraćne (uričke) kiseline koje se talože u različitim organima, izazivaju reaktivnu upalu i oštećuju organe u kojima se nlaze. Tofi imaju izgled poput krede ili paste za zube. Tipičan je nalaz tofa na uškama ali i u različitim sluznim većama (burzama) u blizini zglobova.
TORTIKOLIS (lat. torticollis) - pojam koji označava iskrivljeni vrat. Može nastati iz niza razloga - oštećenja vratne kralježnice, prirođenog skraćenja mišića s jedne strane vrata, velikih ožiljaka na vratu, ukliještenja živaca ili pak upale mišića na jednoj strani vrata. Upravo zbog toga iskrivljenje može biti povezano s bolovima ili može biti bezbolno. Primjena lijekova protiv bolova može biti dostatna u liječenju. No, u nekim je slučajevima potreban korektivni kirurški zahvat.
TRANSKUTANA ELEKTRIČNA ŽIVČANA STIMULACIJA (skr. TENS) - primjena niskofrekventnih električnih podražaja, obično putem površinskih elektroda s ciljem smanjenja bolova. Glavno tumačenje mehanizma djelovanja TENS-a je „teorija nadzornog ulaza", odnosno sprječavanje prijenosa bolnih podražaja na razini leđne moždine u više moždane centre djelovanjem izvanjskih podražaja. Postoje i druga tumačenja djelovanja TENS, koji uključuju izlučivanje tvari u središnjem živčanom sustavu koje djeluju analgetski ili izravno blokiranje bolnih podražaja na periferiji.