Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Hormonski poremećaji

Difuzna toksična struma štitnjače

Prije 2 godine dijagnosticirana mi je bolest štitnjače, točnije Struma diffusa toxica gl. thy.! Tada mi je određeno liječenje timazolom, kojeg sam pila do studenog prošle godine kada mi je ukinuta terapija zbog urednih nalaza hormona, međutim ja i dalje imam problema sa gutanjem koje mi stvara umor, a štitnjača je izvana dosta vidljiva i podebljana. S obzirom na to da je liječnikov komentar uvijek bio da mi tablete smiruju samo 30 % bolesti i da bi operacija bila potrebna, a sada se to više ne spominje, molim Vas za mišljenje jer sam spremna podvrgnuti se operaciji ukoliko bi mi ona olakšala navedene probleme.

Kao prvo morate opet prekontrolirati hormone štitnjače i TSH. Moguće je da je bolest još aktivna i da zahtijeva terapiju. Kao drugo bi valjalo učiniti UZV-pregled štitnjače da se odrede točne dimenzije žlijezde. U principu se hipertireoze koje su još uvijek aktivne nakon dvije godine terapije s lijekovima, liječe s radioaktivnim jodom. Jedino se kod jako velikih štitnjača preporuča operativni zahvat.

Dr. sc. Dražen Huić, dr. med., specijalist nuklearne medicine