Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Šećerna bolest

Inzulinska rezistencija i pretilost

Prekomjerne sam tjelesne težine, hormonski status mi je uredan, glukoza normalna. Dijagnosticirana mi je inzulinska rezistencija i preporučeno mi je uzimanje lijeka roziglitazon od 4 miligrama. Ono što mene zanima jest zašto mi je preporučen lijek roziglitazon, a ne metformin, s obzirom da sam tražeći na internetu došla do zaključka da se metformin propisuje pretilim ljudima sa inzulinskom rezistencijom te ujedno pomaže kod skidanja suvišnih kilograma, a kod roziglitazona se u nuspojavama navodi i povećanje težine te zadržavanje vode u ekstremitetima. Liječnik me je upozorio da bi mi roziglitazon mogao "rušiti" šećer. Zbog svega navedenog malo sam skeptična po pitanju uzimanja tog lijeka. Molim Vas za mišljenje, a ujedno me zanima može li se inzulinska rezistencija smanjiti dijetom i smanjenjem kilograma bez uzimanja lijekova. Hvala.

Metformin je lijek koji se propisuje pretilim bolesnicima sa šećernom bolesti. Roziglitazon je jedini lijek za kojeg su brojna istraživanja pokazala učinkovitost u predijabetesu. Kao nuspojava uzimanja lijeka može se pojaviti zadržavanje vode, no to će se na kontrolama pratiti. Ispitivanja su pokazala da roziglitazon značajno više povećava inzulinsku osjetljivost od lijekova iz skupine kao što je metformin. U pravu ste da kod upotrebe može doći do manjeg povećanja tjelesne težine u usporedbi s metforminom. Adekvatna redukcijska prehrana s ciljem postizanja idealne tjelesne težine svakako je primarna terapija, a može dovesti do poboljšanja svih parametara te značajno smanjiti rizik od pojave šećerne bolesti.

Vesna Zajec, dr. med., specijalist endokrinolog