Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Hormonski poremećaji

Struma nodosa toxica

Moja dijagnoza je: STRUMA NODOSA TOXICA. Tireodni hormoni su mi normalni, TSH suprimiran, TSH- 0,04, FT4-11.0. Štitna žlijezda mi je uvećana na račun desnog režnja koji je u donje tri četvrtine obuhvaćen jasno ograničenom izoehogenom cističnom tvorbom veličine 22 x 45 mm. Predložena terapija je primjena radioaktivnog joda. Je li moguće uništiti taj čvor i kakva su vaša iskustva u mogućnosti izlječenja ovom metodom?

Imate pojačano aktivan čvor u štitnjači koji proizvodi višak hormona štitnjače. Terapija s radioaktivnim jodom je u tom slučaju uobičajena i ne trebate se plašiti. Jod se popije na usta i putem krvi dođe do čvora gdje se pojačano nakupi i ozrači iznutra čvor. Nakon nekog vremena, obično prođe nekoliko mjeseci, TSH se vrati u normalu i čvor više nije pojačano aktivan. Dosta često se štitnjača u cijelosti previše primiri pa tada morate uzimati hormone štitnjače u obliku tableta, što je puno bolje od pojačanog rada štitnjače. Vrlo rijetko se ne uspije s prvom terapijom pa se mora ponoviti još jednom. Zbog terapije radiojodom morat ćete boraviti u bolnici nekoliko dana.

Dr. sc. Dražen Huić, dr. med., specijalist nuklearne medicine