Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Spolno prenosive bolesti

HPV

Mom dečku je dijagnosticiran HPV prije mjesec dana. Dermatolog mu je rekao da je zarazan samo dok ima kondilome, dakle kad nestanu nakon premazivanja kremom za cca 5 dana, nije zarazan, je li to točno? Imali smo odnose (analno i vaginalno) nakon što su mu kondilomi nestali, 2 dana nakon toga bila sam na papa-testu, koji je bio negativan na HPV. Kondilomi su mu se vratili za 10-ak dana i tad smo prestali imati odnose, da se ne zarazim. Nadalje, znam da se virus može prenijeti i analno, ali me zanima kakve promjene može uzrokovati u analnom otvoru, jesu li opasne te može li virus krvlju (npr.pucanjem kapilare u anusu) dospjeti u vaginu? Budući da ne koristimo kondome, je li moguće da imam dovoljno jak imunološki sustav da u budućnosti ne dobijem HPV od dečka, s obzirom da sam negativna na virus? Čitala sm da je inkubacija HPV-a 2 do 9 mjeseci, pa sam ga prema tome i ja trebala imati.

Dečko vam je cijelo vrijeme zarazan i kada nema promjene. Bolest je doživotna i neizlječiva te se s vremena na vrijeme javi. I vi ste vjerojatno zaraženi te trebaju redovite kontrole papa-testom. Virus se ne prenosi krvlju. U analnom otvoru izaziva kao i u vagini kondilome i karcinom. Odnos održajaite bez kondoma samo kada oboje nemate izražene promjene. Imunološki sustav ima malu ulogu u zaštitu jer slabo prodire do virusa.

Dinko Kaliterna, dr. med., specijalist dermatovenerolog