Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Kožne bolesti

Akne

Imam 20 godina, a probleme s aknama od svoje 12. godine. Nakon što sam isprobala sve dermokozmetičke linije koje su imale trenutan učinak na akne, ponovno bi mi se sve vratilo i tako se već godinama vrtim u začaranom krugu akni, mitesera, ožiljaka, mrlja, crvenila. Danas sam prvi put bila kod dermatologa i propisao mi je Cleanance gel za umivanje, klindamicin sol 2%, Klimicin T gel i Cleanance emulziju. Zanima me koja je razlika između Cleanance, Cleanance K, i Diacnel kreme, i zašto mi dermatolog nije preporucio Diacnel ako je jača i ima bolje djelovanje. Također mi nije jasno zašto dermatolozi nerado propisuju Roaccutane, ako je poznato da te tablete super pomažu kod liječenja akni?

Ne slažem se nimalo s propisanom terapijom koju smatram lošom što je uzrok da akne traju dugo. Navedena sredstva nisu lijekovi nego pomoćna sredstva, a razlike među njima su minimalne. Klimicin nema smisla davati jer ne djeluje na mitesere osnovni uzrok akni. Roaccutan ima neke nuspojave zbog čega se ostavlja kao zadnje sredstvo.

Dinko Kaliterna, dr. med., specijalist dermatovenerolog