Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Bolesti živčanog sustava

Polineuropatija

Imam polineuropatiju, trnu mi noge i imam jake bolove kad duže hodam, ledene noge, zategnute prste, tikove cijelog tijela, kad duže hodam imam osjećaj zategnutih bedara i jako teško hodam, a stopala su mi stalno utrnjena. Napravio sam sve moguće testove i nisu mi mogli naći uzrok za ovu bolest. Bio sam alkoholičar i vjerujem kao i doktor da je to uzrok. Doktor mi nije dao nikakvu terapiju osim komples B vitamina. Pijem ih već 6 mjeseci i nema nikakve promjene. Da li se mogu izliječiti?

Kod Vas je vjerojatno zbog pretjerane dugogodišnje konzumacije alkohola došlo do oštećenja perifernih živaca, uključujući i mijelinsku ovojnicu živaca. Najvažnije je da apsolutno apstinirate od alkohola, u suprotonom nikakva terapija ne može biti učinkovita. Lijekovi (mekobalamin, methionin) mogli bi djelovati na poboljšani metabolizam i djelomično remijelinizaciju, stoga mislim da ukoliko Vam B kompleks nije pomogao možete pokušato sa ovim lijekovima, ali ukoliko nema efekta kroz 1-2 mjeseca nema potrebe za daljnjim uzimanjem. Zbog Vaših tegoba svakako bi savjetovao lijekove pregabalinh i gabapentin koji su u svijetu prvi izbor zbog polineuropatskih tegoba (bolovi, žarenje, pečenje, utrnutost).

Mr. sc. Davor Sporiš, dr. med., specijalist neurolog