Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Alergije i dišni sustav

Mononukleoza ili gripa?

Imam 30 godina. Prije mjesec dana prebolio sam neku virozu, vjerojatno gripa, sve je imalo simptome slične gripi: visoka temperatura, jako znojenje noću i kod većih napora, suhi kašalj. Pet dana nakon početka simptoma bio sam na vađenju krvi i slikanju pluća, rendgen je bio uredan. Krvna slika: CRP 30, Alanin-aminotransferaza 51, urin uredan, MCV 80,8, MCHC 346, Monociti 18,4 dif 55,1. Ostale vrijednosti su u granicama normale, nakon par dana temperatura je pala, ali kašalj se prisutan no slabije je izražen. Znojenje je oslabjelo, ali zimica (osjećaj hladnoće po cijelom tijelu) prisutna je i dalje, pogotovo tijekom večeri). Ponovio kam krvnu sliku prije dva dana, od leukociuta do monocita, sve u granicama normale . Sve mi se to čini da dugo traje, da li je moguće da sam prebolio i gripu i mononukleozu

Teoretski nije nemoguće da ste istovremeno imali i jednu i drugu virusnu infekciju. U svakom slučaju, trenutno nema terapijskih mogućnosti. Optimalno bi bilo odmirovati uz simptomatsku terapiju (analgetici, vitamini, hidraciju, tj. dosta tekućine), pa u slučaju daljnjih tegoba za 4 do 6 tjedana treba učiniti dodatnu obradu: ponoviti krvnu sliku, aminotransferaze i LDH, rendgen pluća te izvaditi markere hepatitisa B i C.

Mr. sc. Igor Klinar, dr. med., specijalist infektolog