Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Zarazne bolesti

Mononukleoza

Koliko je opasna mononukleoza?

Mononukleoza nije jedna bolest, odnosno, nije bolest uzrokovana samo jednim uzročnikom, pa je teško odgovoriti Vam kolike je ona opasna. Sindrom infektivne mononukleoze mogu uzrokovati razni virusi (EBV, CMV, adenovirus, HIV), ali i toksoplazma. U većine zaraženih osoba prolazi ili kao blaga "viroza", pa se i ne prepozna, u nekih se očituje povišenom temperaturom, osipom, uvećanim limfnim čvorovima, povećanom jetrom i slezenom, itd. Na žalost, rijetko se mogu razviti i ozbiljne komplikacije (meningitis, encefalitis, miokarditis i druge) pa mogu nastati i po život opasna stanja pa čak i smrtni ishod. Stoga, iako u većine ljudi prolazi kao bezazleno stanje koje prolazi samo od sebe, svakom bolesniku treba pristupiti ozbiljno i savjesno jer su mogući i teški oblici s komplikacijama.

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog