Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Alergije i dišni sustav

Mononukleoza ili respiratorna infekcija?

Prije 3,5 godina bolovala sam od mononukleoze i bila sam pozitivna na EBV. Sada, s obzirom na nalaze (L 4,25 seg 15,1 limfo 63%, mono 19), moja mi doktorica tvrdi da imam mononukleozu, a doktorica na hitnoj mi tvrdi da to nije moguće. Budući da kašljem i šmrčem, rekla mi je da je riječ o nespecificiranoj infekciji gornjih dišnih putova, a inače sam astmatičar. Već 3 dana imam temperaturu 38 C. Kakve bih dodatne pretrage trebala napraviti u vezi jetre? Imam 18 godina.

Kao prvo, to što ste prije 3 godine bili "pozitivni" na mononukleozu, ne znači mi ništa. Pitanje je da li Vam je onda bila utvrđena baš akutna EBV-infekcija. U tom slučaju, sada možete imati mononukleozu uzrokovanu nekim drugim virusom, npr. CMV-om ili adenovirusom. Simptomi koje navodite i krvna slika koju ste naveli upućuju da ste u akutnoj respiratornoj infekciji vjerojatno uzrokovanoj nekim od respiratornih virusa, najvjerojatnije adenovirusa. Ukoliko simptomi, uključujući i povišena temperatura, potraju više od 3 dana, potrebno je potražiti savjet liječnika koji će procijeniti radi li se samo o virusnoj respiratornoj infekciji ili nekoj od komplikacija (obzirom da navodite da uz to imate i astmu).

Izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak, dr. med., specijalist infektolog