Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Natečenost glave vidnog živca

Imam dijagnozu edema papile vidnog živca. Vidno polje mi je koncentrično suženo na oba oka. Rezultati pretraga su sljedeći: VEP - pojedinačnom stimulacijom desnog pa lijevog oka dobije se krivulja P 100 vala uredne amplitude i produžene latencije oba oka, oštećenje retinokortikalne kondukcije oba oka. Dioptrija desnog oka: - 5.0 h = - 1.75 × 60 Dioptrija lijevog oka: - 3.0 h = - 1.25 × 110 Možete li mi reći da li postoji lijek za moj problem, čega se treba pridržavati, smijem li fizički naporno raditi i sl.? Unaprijed hvala.

Edem ili natečenost glave vidnog živca može biti uzrokovana upalom vidnog živca, pritiskom na vidne živce u nivou mozga, ali i maligna hipertenzija (povišen krvni tlak) te zatajivanje srca. Vrlo često se edem vidnog živca nađe samo na jednom oku ako se radi o očnom uzroku, a edem oba živca ako se radi o sistemskom uzroku. Ponekad i kratkovidnost iznad pet dioptrija može davati lažni nalaz obostranog edema. Nalaz VEP-a (vidnih evociranih potencijala) govori o smanjenoj ili oštećenoj provodljivosti vidnog živca u dijelu koji se nalazi u mozgu, a ne u oku. Ukoliko se stanje sa živcem popravi popravit će se i nalaz VEP-a. Mora se naći uzrok nejasnih granica na vidnom živcu i ciljano prema nalazu poduzeti određeno liječenje. Fizički napor ne šteti takvoj situaciji, ali dugotrajni edem ili natečenost glave vidnog živca može dovesti do djelomične atrofije ili sušenja vidnog živca, pa sukladno tome i do smanjenja vidne oštrine i suženja u vidnom polju. Svakako preporučujem pregled neurologa, te obradu u smislu isključenja tumora - MR (magnetsku rezonancu), kardiologa i endokrinologa, radi kompletiranja dijagnoze.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog