Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Leteće mušice

Imam 19 godina. Već nekoliko godina vidim tzv. floaterse i sitne zvjezdice kada pogledam u nebo ili neku svijetlu površinu. Išao sam nedavno kod okulista i rekao je da me to ne bi trebalo zabrinjavati previše, a i sam sam čitao da to dosta ljudi ima i da je bezopasno. Ono što me više brine je da unazad 6 mjeseci imam sve više popucalih žilica u oku i sve je krvavije. Probao sam sa kapima koje mi je okulist dao, ali se stanje nije popravilo. Također mi se prije par dana pojavila mala sitna crna točkica kada gledam kroz desno oko. Što se događa i imam li razloga za brigu?

"Leteće mušice" vrlo su čest problem i primjećuju se upravo kada je svijetao dan, jasno nebo ili kada gledamo bijeli zid ili površinu. Radi se o promjeni oka u staklovini, koja napreduje sa starenjem i ne traži posebno liječenje ako je vid dobar i nema većih poremećaja. Pregled oftalmologa ipak je potreban, jer se takve mušice mogu javiti i kod krvarenja u oku, opale u dubini oka ili nakon odvajanja očne staklovine ili puknuća mrežnice. Ako Vam je oftalmolog pregledom nedavno potvrdio da je sve u redu, a Vama se čini da nije i da je mušica više, potražite drugo mišljenje - pregled retinologa, koji možete obaviti i u našoj ustanovi. Što se tiče žilica na površini oka, mogući su brojni razlozi: upale, alergije, suhoća, iritacije, nekorigirane vidne greške itd. Zbog toga jedan pregled i kapljice nisu dovoljni, već uporno ustrajte na drugom i trećem mišljenju dok u cijelosti ne riješite Vaš problem.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog