Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Tjelovježba

Završetak rasta

Imam 17 godina, visoka sam 157 cm, a težim 55kg...visina me zabrinjava jer genetski ne bih trebala biti niska...majka mi je visoka 169 a tata oko 178cm...mjesečnicu sam dobila rano i zanima me postoji li mogućnost da još narastem? Također čula sam da HGH pomaže u tome, da li je to istina?

Određivanje stadija puberteta kao i završavanja rasta se radi pomoću mnogih pretraga (laboratorijskih, radioloških i dr.), a određuje ih specijalist endokrinolog u suradnji s drugim specijalnostima. U nekim slučajevima se može primijeniti liječenje hormonom rasta, ali kako njegovu primjenu moraju prethoditi detaljne informacije o balansu hormonskog sustava, ovakvo liječenje zahtjeva strogi nadzor liječnika specijaliste.

Moj Doktor