Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Neuralna lezija

Išla sam na pretragu u bolnicu u laboratorij za evocirane potencijale i dobila sam nalaz i nejasan mi je pa bi molila da mi objasnite što je to neuralna lezija, kako se to liječi i je li to što ozbiljno? Rezultat nalaza: VEP - Stimulirali smo svako oko cijelim vidnim poljem, okomitim i vodoravnim polupoljima strukturiranim svjetlosnim podražajem - šahovskom pločom. Odgovore smo detektirali nad primarnom vidnom regijom. Kod stimulacije desnog oka registrira se P 100 izrazito niske amplitude, produženih latencija izuzev za ukrižena vlakna. Kod stimulacije lijevog oka registrira se P 100 urednih amplituda i letencija. Nalaz ukazuje na neuralnu leziju i vjerojatne smetnje provođenja u vidnom putu desnog oka, uredan nalaz lijevo. Ponoviti za 2-3 mj. ovisno o kl.slici. Napominjem da na desno oko jako slabo vidim i oko mi bježi iz centra.

Nalaz vidnih evociranih potencijala govori da imate oštećenje desnog vidnog živca u dijelu od očne jabučice prema vidnoj kori mozga. Neuralna lezija znači oštećenje živca (očnog), koja je nastala već ranije ili vezano uz neki događaj iz bliske prošlosti. Radi se o promjenama koje moraju zajednički kontrolirati oftalmolog (neurooftalmolog) i neurolog. Na žalost, slab vid desnog oka ukazuje na promjene koje postoje još od ranije, a upravo slab vid na desnom oku razlog je bježanja očne jabučice.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog