Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Očne bolesti

Oštrina vida

Molim vas da mi objasnite sljedeći nalaz: Visus obostrano +1.0, ne prima vidno polje goldmann oc.utq. Blaže suženo I1, isključuje slijepu pjegu na I2. Fundus uredan, rožnica prozirna.

Vi imate urednu vidnu oštrinu. Nalaz 1,0 kaže da imate 100% vida, tj. da nema smanjene vidne oštrine. Što se tiče vidnog polja, imate manji poremećaj u samom centru vidnog polja, koji može biti prolazan, a znači da ne uočavate najsitnije osvijetljene točke prilikom testiranja. Ako imate iznad 60 godina, taj nalaz je uredan, jer se vidno polje sa starenjem normalno sužava.

Dr. sc. Nadežda Bilić, dr. med., specijalist oftalmolog