Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Tjelovježba

Kakava fizička aktivnost?

Imam 17 i pol godina. Visok sam 185 cm i imam 60 kg. Zadnje dvije godine prestao sam se baviti bilo kakvim fizičkim aktivnostima osim tjelesnog u školi. Zanima me koji način prehrane i fizičke aktivnosti bi mi pomogao da vratim kondiciju i ojačam, odnosno povećam mišićnu masu. Budući da živim na selu nema nikakve teretane u blizini pa me zanima što od toga bih mogao raditi doma.

Kako nemate teretane u blizini, savjetujem da probate započeti s vježbama u kojima koristite težinu vlastita tijela: - zgibovi (uski i široki) - sklekovi na podu (s rukama u razini ramena ili uže, čime ciljate i različite mišićne skupine) - sklekovi na razboju (varirajte položaj tijela i laktova) - čučnjevi - ako ste u mogućnosti, možete nabaviti šipku ili bućice s utezima koje ćete sami montirati i s njima raditi različite vrste vježbi za doslovce čitavo tijelo Vezano uz prehranu, savjetujem pojačani unos bjelančevina, konzumirajte ugljikohidrate niskog glikemijskog indeksa tijekom dana, te one visokog glikemijskog indeksa (dekstroza, med...) neposredno nakon treninga. U vježbama radite s težinama kojima možete napraviti 8-15 ponavljanja, i dovoljno se odmarajte (trening 4-5 x tjedno).

Moj Doktor