Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Probavni sustav

Vjetrovi

Već i ranije, ali osobito nakon 2. poroda (od tada je prošlo 2 g.), kada je beba "nisko" nošena, primijetila sam poremećaj stolice (prije nisam imala nikakvih problema), nadutost i, ono što je najgore, vjetrove koji su česti, ponekad ih ne mogu ni kontrolirati i smrde na trulež, sumpor. Imam i vanjske hemoroide, ali s njima vodim bitku još od puberteta. Izbacila sam u velikoj mjeri iz prehrane sve namirnice koje napuhuju, zbog suženih bubrežnih kanala ne jedem već preko 20 godina začinjenu i masnu hranu. Pijem puno tekućine, jedem vlaknastu hranu, vježbam umjereno. Od tableta koristim već 9 godina isti antidepresiv (paroksetin) i diazepam od 2 mg i 5 mg. Imam 42 godine, normalne sam tjelesne težine (naginjem mršavljenju). Kao kontracepciju koristim levonorgestrel. Pušač sam. Što bi mogao biti uzrok tim užasnim vjetrovima? Do sada nisam tražila pomoć doktora vezano uz taj problem.

Prirodno je da svi ispuštamo plinove. U prosjeku se to događa 15 puta dnevno. Poznato je da plinovi u žena sadrže više sumporovodika te stoga mogu biti neugodnijeg mirisa. Ozbiljniji problemi (primarno socijalnog karaktera) javljaju se u osoba s izraženijim simptomima, npr. otpuštanje plinova dnevno i do 150 puta. Probavni plinovi posljedica su 2 razloga: 1) progutani zrak prilikom hranjenja i 2) bakterijska obrada unesene hrane. Najveća količina progutanog zraka vraća se u obliku "podrigivanja", a tek dio u obliku vjetrova. Preporuka je svakako sporije hranjenje te izbjegavanje gaziranog pića prilikom obroka. Pri bakterijskoj obradi unesene hrane najviše plinova se stvara uzimanjem "najzdravijih namirnica" poput žitarica, grahorica, voća i povrća. Umjetni zaslađivač također je čest uzrok stvaranja plinova. Dakle, metodom pokušaja i pogrešaka procijenite koje namirnice Vam stvaraju najviše problema te ih izbjegavajte. Miris na sumpor potječe iz hrane, a namirnice koje sadrže najviše sumpora jesu: šparoge, jaja, češnjak i luk. Daljnju "samopomoć" u rješavanju nadutosti i pojačanih vjetrova čini: - tijekom kuhanja od začina koristiti kim, anis, komorač, đumbir - ne konzumirati puno tekućine tijekom obroka - izbjegavati lijeganje nakon obroka - topla kupka i termofor na trbuh nakon obroka - masiranje trbušne stijenke nakon obroka, u smjeru kazaljke na satu - čaj od kamilice s kimom ili anisom nakon obroka Obzirom da spominjete i "poremećaj" stolice ne bi bilo zgorega javiti se liječniku pa barem analizirati stolicu (bakteriološki, parazitološki). Ako nalazi budu uredni, a nema pozitivnog učinka ovih metoda samopomoći, možda će biti potrebna obrada probavne cijevi.

Dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., specijalist gastroenterolog