Pitanja i odgovori

Arhiva postavljenih pitanja

Ovdje se nalazi arhiva dosada postavljenih pitanja te pruženih odgovora.
Ako ne pronađete odgovor, postavite pitanje liječniku ili koristite pretraživač.

Probavni sustav

Lupus i bilijarna ciroza

Bolujem od SLE-a i postoji sumnja na primarnu bilijarnu cirozu - AMHA je bila povišena u nekoliko navrata, ali su se svi simptomi smirili terapijom ursodeoksikolna kiselina i kortikosteroidi. Na toj sam terapiji i već 4 godine. Zahvaljujući kortikosteroidima "nakupila" sam 18 kg (prehrana je ostala ista kao i prije liječenja). Budući da je prekid terapije doveo do povratka većine simptoma, baš i nemam neke šanse smršaviti. Što mi je činiti? Nalazi su mi u granicama normale, osim visokog ukupnog kolesterola i LDL-a, pa sam mislila uzeti tablete jabučnog octa. Može li to biti štetno za mene? Kako bih se trebala hraniti?

Jabučni ocat Vam neće štetiti. No, kod Vas ne bih rekla da postoji samo sumnja na primarnu bilijarnu cirozu (PBC), već Vi nju imate - ako su AMHA pozitivna. PBC se liječi doživotno ursodeoksikolnom kiselinom, kortikosteroid vam očito treba za kontrolu simptoma SLE-a. Preporučam Vam da se u ishrani primarno koncentrirate na smanjeni unos masnoća, zbog povišenog kolesterola. I to je jedna od kliničkih karakteristika koja se često nalazi kod bolesnika s PBC-om. Ako niste, preporučljivo je učiniti biopsiju jetre, da bi se procijenila težina oštećenja jetre. Jer, PBC je kronična bolest jetre i neizlječiva. Ona se ovom terapijom samo može kontrolirati, odnosno usporiti njezino napredovanje.

Dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., specijalist gastroenterolog